Jak ale zároveň sami říkají, vlna protinázorů není až tak silná a stále převládá spíše snaha pomoci.

„Ty názory veřejnosti jsou samozřejmě různé. My zatím ale v praxi žádnou pomoc pro uprchlíky neorganizujeme, protože to podle postavení naší společnosti a zdejších sociálních zákonů víceméně ani možné není. Samozřejmě pokud bychom byli oficiálně vyzváni, jsme připraveni se zapojit," říká například mluvčí Slezské diakonie Lenka Waszutová.

Pomocí uprchlíkům se v našem regionu zabývá také katolická Diecézní charita ostravsko-opavská. Nejde ale o pomoc přímou. Jde o napojení na celorepublikovou katolickou charitu, na jejímž webu funguje odkaz, kde lidé z celé republiky mohou psát a nabízet, jak by chtěli pomoci.

„Nějaké negativní ohlasy jsme zatím nezaznamenali. Řeší se to výše zmíněnou internetovou cestou a ta situace celkově není natolik vyhrocená, abychom museli například vyzývat k zapojení se lidi v kostelech nebo podobně," říká mluvčí Diecézní charity ostravsko-opavské Tomáš Pinďák.

Nejvíce se tak s dárci a veřejností, která je ochotna pomoci, setkávají pracovníci a dobrovolníci zmíněné ADRY. Ta své sociální šatníky a obchůdky provozuje na několika místech okresu Karviná.

„Ano, občas od našich dárců slyšíme: „Pro uprchlíky ne", nebo nám lidé tuto pomoc vyčítají, a mají nám to za zlé. My ale všem vysvětlujeme, že chceme zůstat bokem veškerých politických a dalších okolností, které to vše způsobily, a na prvním místě vidíme především člověka, který zkrátka potřebuje pomoc," vysvětluje koordinátorka těchto zařízení ADRY v okrese Marcela Holková.

Společnost ADRA totiž čas od času předává část sbírky do uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách. Dárci, kteří tomuto nefandí a jsou přesvědčeni, že by tato pomoc měla směrovat především potřebným lidem z naší oblasti, ale nemusí mít žádné negativní pocity.

„Co se oblečení týče, z valné části nám dárci nosí dětské a dámské. Do Vyšních Lhot putuje jen oblečení pánské. Toho nám dárci nosí asi 30 procent a z toho jde do uprchlického zařízení maximálně 5 procent, zbytek zůstává pro místní potřebné," dodává Holková.