Na stále nedořešené problémy, s nimiž se potýkají rodiče při procházce městem s kočárkem, upozornili účastníci nedávné karvinské akce Pochod s kočárky, kterou spoluorganizovalo sdružení rodičů Sluníčko. „Špatně se najíždí například na vysoké obrubníky, chybějí bezbariérové přístupy, problém je i s přechody pro chodce. Mnohé mají na rozhraní chodníku a cesty kanálek, do kterého vám kola kočárku zapadnou, a vy musíte kola doslova nadzvednout a nemůžete tak cestu přejít rychle, jak by třeba očekávali řidiči,“ vyjmenovaly problémy, s nimiž se při cestě s kočárkem po městě potýkají, některé z maminek, které redakce Deníku na akci oslovila.

Co na to vedení měst? Pravidelně o těchto problémech s maminkami debatují například v Bohumíně. „Informace o těchto problémech získáváme od mateřských center ve městě a zabývali jsme se touto problematikou také v rámci komunitního plánování pro rodinu a dítě,“ říká mluvčí Lucie Balcarová. „Celkově jsou maminky s kočárky ve městě s pohybem po městě spokojeny, což vyplynulo z ankety centra Bobeš k tomuto tématu. Paradoxně jim větší problémy dělají jednotlivé obchody, které nemají bezbariérové vstupy, anebo nedovolují pohyb po obchodě s kočárkem,“ doplnila Balcarová s tím, že město buduje bezbariérové chodníky už deset let.

Letos půjde tyto účely 14 milionů korun. „Samostatné stížnosti maminek s kočárky jsme dosud nezaznamenali,“ říká mluvčí karvinského magistrátu Jaroslav Nakládal. Podle tvrzení magistrátních úředníků je schůdnost chodníků ve městě dobrá. „Navíc, pokud město opravuje chodníky, snižování obrubníků provádíme automaticky. Zkušenosti máme spíše s imobilními a slabozrakými občany. Na základě jejich připomínek jsme loni investovali do bezbariérového vstupu do domova důchodců, došlo také ke zlepšení přístupu k autobusům, snižování obrubníků, vybudovali jsme také ostrůvky u zimního stadionu. Do těchto akcí město investovalo přes 400 tisíc korun,“ doplnil Nakládal.

Přímé úpravy sjezdů pro kočárky provedli v minulých letech na několika místech v Orlové. Radnice podle slov její mluvčí Nataši Cibulkové na takové podněty občanů slyší a snaží se je realizovat. „Problémy vozíčkářů a maminek s kočárky jsou shodné, proto se připravuje ve spolupráci se členy komise pro zdravotně postižené šetření za účelem odstranění problémových míst na chodnících v centru města,“ říká Cibulková.