Část cesty kolem jejich pozemků není zpevněná, ale tvoří ji volný prašný povrch. Zejména v suchých dnech tak stačí, aby kolem projelo jen minimální rychlostí jakékoli auto, a zahrádky lidí kolem se doslova ztratí v závalech prachu. „Je to opravdu nepříjemné. Sousedé ze zahrádek tady jezdit pochopitelně musí, občas projede i jiný automobil. Poté ovšem na nějakou dobu vůbec nevidím na své sousedy, ani oni na mne,“ popsal jeden ze zahrádkářů Jan Kočica. On sám už na problém několikrát upozorňoval třeba na karvinském magistrátu. „Loni ještě situace nebyla tak strašná. Pak tady ale došlo k úpravám nedalekého potoka a těžké vozy povrch ještě více poničily,“ doplnil zahrádkář.

Další pátrání Deníku ukázalo, že zahrádkáři mají zřejmě smůlu a jejich problémem s prachem se nikdo zabývat nemíní. Proč? Cestu tvoří celkem tři díly, přičemž dva z nich patří městu. „Ty jsou ovšem zpevněné a tvoří běžnou cestu,“ argumentuje mluvčí karvinského magistrátu Jaroslav Nakládal. Zbývající úsek cesty, který lidi trápí, patří podniku Lesy České republiky. Právě s touto firmou už jednali i lidé z magistrátu a obrátila se na ní také naše redakce. Z reakce mluvčího společnosti Tomáše Vyšohlída je však zřejmé, že se zřejmě situace v místě nezmění. „Při místním šetření bylo zjištěno, že pro účely naší společnosti je současný stav komunikace vyhovující.

Společnost tuto komunikaci využívá v tak malé míře, že si dovolujeme konstatovat, že za současný stav mohou především občané města vlastnící pozemky kolem. Občané by měli v prvé řadě dbát na přizpůsobení jízdy motorovým vozidlem tak, aby prašnost byla minimalizována,“ vysvětlil mluvčí společnosti Lesy České republiky Tomáš Vyšohlíd. Firma navíc chtěla zmíněnou cestu již dříve odprodat, ovšem o odkoupení cesty dosud nikdo neprojevil zájem. Stav tak zůstává stejný, zřejmě se několik dalších let nezmění a lidé ze zahrádek budou i nadále polykat tuny prachu.