A právě přejezdy jsou stále v nouzovém režimu. „Budeme se je snažit v rámci provizorního řízení co nejrychleji napojit do technologického kontejneru, tak aby byla obnovena jejich činnost. Popřípadě zvážíme využití jiné technologické alternativy," říká mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.

Podle neoficiálních informací omezení potrvá ještě několik týdnů, možná až dva měsíce.

Nefungující signalizační zařízení na přejezdech si vyžaduje zvýšenou pozornost pracovníků Českých drah. Strojvůdci musejí v blízkosti přejezdů opakovaně houkat, ve dne i v noci. Železničáři pracují na náhradním technickém řešení. Na přejezdu u Kauflandu bude nově striktní dopravní značka „STOP".

Všichni strojvedoucí jsou o situaci před jízdou informováni a musí podepisovat papírovou dokumentaci před vyjetím ze stanice na trať. Přes přejezd pak jedou rychlostí 10 km/hod. a před přejezdem opakovaně houkají. „Přejezdy jako takové jsou vybaveny nejen kříži, ale ve spolupráci s policií i dodatečnou textovou informací upozorňující na jejich nouzový režim," dodal mluvčí ČD Jakub Ptačinský.

Bohumínská radnice dokonce zprvu uvažovala, že kvůli bezpečnosti uzavře přejezdy pro automobilovou dopravu, nicméně tahle varianta byla vzhledem k vytížení komunikací zamítnuta.

„Řidiči by každopádně měli být na přejezdech maximálně opatrní a nehazardovat. Kvůli velmi špatným rozhledovým poměrům operativně řešíme dopravní značení v ulici 9. května na železničním přejezdu u Kauflandu. Do odvolání tam přibude striktní značka STOP a to formou svislého i vodorovného značení. Za nedodržení budou padat pokuty," informoval Petr Sobek z odboru dopravy bohumínské radnice.

Kromě Bohumína museli přijmout opatření například v Dolní Lutyni. Pro veškerý provoz je uzavřen i železniční přejezd P6512 na místní komunikaci K Bezdínku.