Policie šetří trestní oznámení, podané lidmi z Českého Těšína, kteří řadu kroků spojených s rekonstrukci dlouhodobě kritizují.

Vadí jim nejen špatná kvalita práce, ale také přístup města, které podle tvrzení kritiků nedostatečně brání práva podnikatelů z Nádražní ulice.

„Jsme toho názoru, že město se o své občany nestará, doslova na ně kašle a není jim oporou, když je třeba řešit problém vzniklé v důsledku rekonstrukce,“ říká Kateřina Krainová Byrtusová z iniciativy Pro Těšín.

Druhá etapa rekonstrukce Nádražní ulice pokračuje. Práce ale nabraly zpoždění. Snímek z dubna 2022.
Rekonstrukce Nádražní nabrala zpoždění. Před hotelem Piast je stále staveniště

Vysvětluje, že trestní oznámení, které spolu s kolegy podala u karvinské kriminálky, je formulováno pro porušení povinnosti města při správně cizího majetku.

Policisté se dle slov mluvčí Daniely Vlčkové trestním oznámením intenzivně zabývají a prověřováním okolnosti rekonstrukce komunikace v Českém Těšíně. „V tuto chvíli ve věci nebylo rozhodnuto, nikdo nebyl obviněn,“ řekla Deníku Vlčková.

Podnikatelé upozornili na šlendrián

Zklamaní z přístupu města jsou podnikatelé, kteří mají na Nádražní své provozovny. Někteří v průběhu první etapy rekonstrukce upozorňovali mimo jiné na sociálních sítích na to, že nová dlažba je položena špatně, mezi kamennými pláty jsou nepravidelné mezery, plocha je někde nerovná a při dešti se tam vytvářejí velké kaluže. Teprve na tento popud město zasáhlo a u zhotovitele si vymohlo předláždění. To proběhlo hned dvakrát.

Začala proměna Nádražní ulice. Snímek současného stavu ulice před hotelem Piast.
Jednosměrka! V Českém Těšíně začala revitalizace Nádražní ulice

Jiná podnikatelka si zase stěžovala na to, že v důsledku otřesů v průběhu prací jí dvakrát popraskala skleněná výloha. Když hledala zastání u města, nepochodila.

Nekonečná rekonstrukce

Kritici poukazují také na to, že se rekonstrukce původně plánovaná na 53 týdnů stále protahuje a ni po dalších čtyřech měsících stále není hotovo. A navíc se údajně prodražuje. „K původní smlouvě už jsou čtyři dodatky a cena se po započtení víceprací zvýšila zhruba o čtyři a půl milionu korun bez DPH,“ tvrdí Krainová.

Město to však popírá. Podle mluvčí Českého Těšína Marcely Hladké ze smlouvy, uzavřené s realizátorem stavby, který byl vybrán prostřednictvím korektního výběrového řízení, jasně vyplývá, že původní cena zakázky 27.990.580 korun bez DPH zůstává stejná.

Den otevřených dveří v budově starého nádraží v Karviné-Fryštátě, kterou zpřístupnil spolek S.O.S. Karviná, září 2021.
Staré nádraží v Karviné znovu ožilo: Lidé si mohli konečně prohlédnout i budovu

„Město zaplatí navíc částku 3.123.814 Kč bez DPH z důvodu nálezu kamenné šedé a červené dlažby, kterou se investor, tedy město, rozhodl zachránit a použít při revitalizaci přilehlých ulic Štefánikovy a Hlavní třídy, jejíž revitalizace je v přípravě. Kromě odtěžení kamenné dlažby muselo dojít k následné rekonstrukci vozovky,“ říká Hladká.

Okolojdoucí prý dělníkům nadávají

Podle mluvčí města práce momentálně probíhají v termínu. „Město přesto není s průběhem realizace spokojeno a garantuje, že stavbu, která neodpovídá normám, nepřevezme. O neuspokojivé práci svědčí zápisy ve stavebním deníku, a především zastavení plateb zhotovitelské firmě PORR do chvíle, než bude učiněna náprava a špatně položená dlažba upravena,“ říká Marcela Hladká.

Místa, kde přešli hranici, pohybovali a se nakonec byli zadrženi blízkovýchodní migranti v kopcích nad obcí Bílá v Beskydech na česko-slovenském pomezi, srpen 2022.
Manévry v Beskydech. Syřané prchali přes les, policisté dostali echo

Dodala, že s dodavatelem dlažby proběhlo jednání a ten se zavázal ke zlepšení parametrů dodávané dlažby.

„Aktuálně probíhají opravy položené dlažby do normového stavu dle předchozích dohod. V době předání stavby investorovi bude dlažba splňovat parametry požadované smlouvou. Od zahájení prací provádí dodávku dle SOD stále stejná firma, která pouze obměňuje pracovníky, kteří dlažbu kladou. Bohužel musíme konstatovat, že k tomu částečně dochází i kvůli rasistickým a xenofobním slovním útokům, se kterými se někteří z dělníků museli potýkat. Za naši firmu děláme ale vše pro to, aby tato situace stavbu neovlivnila. Věříme, že společným cílem naší firmy, města a i občanů je, aby byla stavba dokončena v termínu a v dohodnuté kvalitě“ sdělila mluvčí společnosti PORR Ivana Svobodová.

Záchrana historických kostek a žlabů. Jen částečná

Hned krátce po začátku rekonstrukce Nádražní ulice v dubnu 2021 byly při odstraňování starého asfaltu objeveny původní žulové dlažební kostky. Jejich odborný název je porfyr. Tehdy se rozhořela debata o tom, jak s nimi naložit, zda je využít k dláždění, či jednoduše zlikvidovat. Nakonec je stavbaři částečně využili.

Ale i to, jakým způsobem se s dlažebním materiálem nakládalo, některým lidem vadí. „O uložení kostek město od počátku mlžilo a mlží a dnes se prakticky nedá zkontrolovat, zda byly jinde využity všechny či kolik jich je snad ještě někde uskladněno. Přestože město slibovalo, že je nechá uskladnit na hlídaném místě, můžeme doložit, že značná část jich byla dlouhou dobu uložena v haldách na otevřeném prostranství u železniční trati, některé u přehrady, a není tudíž vyloučeno, že část z nich byla rozkradena,“ vyjádřila se zastupitelka za NEZÁVISLÉ Alena Hasáková.

Výhodné nákupy v polských supermarketech i na tržištích. stejně jako levný benzín a nafta lákají stále více Čechů k nákupům za hranicí.
Nákupy v Polsku? Zapraszamy, vzkazují obchodníci Čechům, obraty trhají rekordy

„Štve mě, že zničili tu dlažbu. Osobně jsem na staveniště chodila a bojovala za záchranu kostek i starých kamenných žlabů a kostky se pak válí u přehrady, v centru a část někam zmizela. Navíc mi vadí, že město něco jiného říká veřejnosti, něco jiného nám. To už opravdu nešlo a trestní oznámení bylo poslední řešení,“ tvrdí Kateřina Krainová Byrtusová.

Mluvčí města tvrdí, že odtěžené a zatím nepoužité kostky jsou uloženy v Karviné. Po celou dobu je stavba pod dozorem, který provádí Muzeum Těšínska.