Vzhledem k aktuální krizové situaci ve významných podnicích Moravskoslezského kraje, svolává hejtman Jan Krkoška na pondělí 13. listopadu mimořádné předsednictvo krajské tripartity - platformy pro vedení sociálního dialogu mezi vládou, odbory a zaměstnavateli.

Setkání s šéfem odborářů KOVO

Už dnes se hejtman Krkoška sešel s šéfem Odborových svazů KOVO Romanem Ďurčem, aby se vzájemně informovali o dění v ocelářském průmyslu v regionu.

Areál hutní společnosti Liberty Ostrava. Archivní snímek Deníku.
Na co huť čeká? Dva týdny uběhly a vysoká pec v Liberty Ostrava stále nejede

„V prosinci končí platnost kolektivní smlouvy zaměstnanců společnosti Liberty. Ta jim dává ochranu v případě negativního vývoje ve firmě. Je potřeba urychleně uzavřít smlouvu novou,“ upozornil moravskoslezský hejtman Jan Krkoška (ANO). „Na našich lidech mi pochopitelně záleží, s vedením společnosti jsem se sešel před třemi týdny, ale informace byly velice kusé,“ doplnil.

Odstávka v huti

Huť Liberty před více než dvěma týdny kvůli slabé poptávce na trhu podle svých slov krátkodobě odstavila svou poslední vysokou pec, omezila prvovýrobu a nejužší vedení řeší novou výrobní strategii do budoucna. Zaměstnanci jsou i s ohledem na končící kolektivní smlouvu v nejistotě.

Městský obvod Ostrava-Vítkovice z výšky.
Soumrak nad ostravským průmyslem? V krizi jsou další dvě velké firmy

Vedení Moravskoslezského kraje také apeluje na společnost Liberty, aby komunikovala své budoucí plány a chovala se zodpovědně vůči regionu, ve kterém zaměstnává tisíce lidí.

Jak mluvčí podniku Kateřina Zajíčková pro Deník v úterý uvedla, ostravská huť své plány představí do konce týdne. Tripartita v pondělí bude vycházet i z těchto závěrů.

Náklady za energie

Hejtman s šéfem OS KOVO mezitím projednávali také předpokládané nárůsty cen energií, které by podle sdělení Romana Ďurča pro příští roky znamenaly o 650 milionů korun vyšší náklady pro Třinecké Železárny, 600milionový nárůst pro provozy Liberty a až 100 milionů korun výdajů navíc pro Vítkovice Steel.

Andrej Babiš (vlevo) a Tomáš Tuhý.
Policejní prezident hejtmanem v Ostravě? Babiš má mít jasno, navzdory nevoli

Hejtman Jan Krkoška předpokládá, že výsledkem mimořádného zasedání předsednictva Tripartity MSK bude výměna konkrétních informací o stávající situaci v podnicích a o plánech do budoucna, případně konkrétní apely na vládu, která by se měla na situaci v Moravskoslezském kraji zaměřit. Deník v této otázce už vládu oslovil, vyjádření se nedočkal.