VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémy s odpadem by měl vyřešit sběrný dvůr

Průměrná roční produkce odpadu na jednoho občana je v České republice 310 kilogramů. Ve Stonavě je ale průměr mnohem vyšší, neuvěřitelných 707 kilogramů. Jak je to možné?

1.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Odpověď je podle starosty Stonavy Ondřeje Febera jednoduchá. „Zavedení sběrných dvorů našimi sousedy způsobilo prakticky nekontrolovatelný a intenzivní návoz odpadu do Stonavy cizími občany a firmami," vysvětluje Feber.

Po celé obci jsou totiž rozmístěny velkoobjemové kontejnery, do kterých lidé vyvážejí nejrůznější odpad, a výjimkou podle starosty není ani odpad, který evidentně pochází z podnikatelské činnosti.

Stonava si kvůli krizi OKD musí utahovat opasek v různých oblastech a nakládání s odpady k nim také patří. „Nejsme schopni likvidovat odpad z velké části karvinského regionu," dodává Feber.

Od pondělí kontejnery z ulic zmizí a obec zavede sběrný dvůr, kde budou mít přístup pouze občané obce. Ve Stonavě tak zůstanou už jen dva kontejnery, a to u hřbitovů, které budou určeny výhradně pro hřbitovní potřeby a budou monitorovány kamerovým systémem. Obec si tak slibuje razantní snížení manipulace s komunálním odpadem.

Stejný scénář se odehrál před dvěma lety v Petrovicích u Karviné. Problémy vyřešili právě zavedením sběrného dvora.

„Sběrný dvůr je využíván nad naše očekávání. Kontejnery přistavujeme v určitých termínech, i tak musíme stále počítat s tím, že přistavíme kontejner jeden a vyvezeme dva," říká starosta Petrovic Marian Lebiedzik.

Problémy s kontejnery a neukázněnými podnikateli mají také ve větších městech. Například Havířov našel řešení dlouhodobých problémů u hřbitova v Prostřední Suché odstavením kontejnerů a zavedením nádob na komunální odpad.

Pokračování ze strany 1 „Lidé do kontejnerů u hřbitova vyváželi nejrůznější odpad, například pneumatiky. Do nádob, které jsou přistaveny teď, se už žádný objemný odpad nevejde," popisuje Eva Vaňková z pohřební a hřbitovní služby Aron.

Důvodem, proč až dosud neměla Stonava oproti ostatním obcím sběrný dvůr byla podle starosty snaha snížit riziko vyvážení odpadu do lesů a volné přírody vůbec. Teď mají stonavští obavy, aby se nerozmohly černé skládky a o pomoc žádají také své občany. Za svědecké usvědčení například zakladatele černé skládky získá občan obce odměnu tisíc korun.

„Odměnu jsme již několikrát vyplatili, například za dopadení pachatele drobných krádeží nebo ničení majetku. S novým systémem nakládání s odpadem máme obavy z toho, že lidé začnou vyvážet odpad do přírody," dodává Feber.

Autor: Martina Sznapková

1.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT