Taková jsou zjištění a závěry mezinárodního česko-polského vyšetřovacího týmu, který ve čtvrtek zveřejnil výsledky čtyři roky trvajícího vyšetřování.

„K výbuchu došlo v důsledku hornické činnosti, ovšem bez přičinění člověka,“ řekl karvinský vyšetřovatel Pavel dodal Ondruch.

Podle zjištění vyšetřovatelů výbuch způsobila jiskra od důlního kombajnu, vlivem následného slabého otřesu se z horniny uvolnil metan a došlo k prvnímu výbuchu, po kterém následovaly další dva. Zemřelo tehdy 13 horníků - 12 Poláků a Čech , kteří se v té chvíli v dané oblasti nacházeli a deset dalších mužů bylo při výbuchu zraněno.

Zvuky nad Karvinou vyděsily místní obyvatele.
Tajemný zvuk nad Karvinou. UFO, vtipkovali lidé

„Příčinou výbuchu byla jiskra či tepelná stopa, která vznikla třením ocelové tyče, která se dostala do kombajnu, o horninu. V té samé chvíli se při slabém otřesu uvolnil z horniny metan a vznikla výbušná směs. Následoval výbuch v prostoru rubání a poté přišly další dva na jednom nečinném pracovišti a v ražbě, kde v té chvíli pracovalo devět horníků,“ popsal běh událostí osudného odpoledne vyšetřovatel Pavel Ondruch.

Případ byl odložen, poškozené strany mohou proti tomuto rozhodnutí podat stížnost.

Zveřejnění závěru vyšetřování byli v Ostravě přítomni i zástupci polské policie a prokuratury.

Vizualizace, která ukazuje, jak by mohly vypadat skleníky vědeckého pracoviště Eden, které má vyrůst v Karviné.
Projekt za miliardy se mění. Skleníků na Karvinsku bude méně a mají stát jinde

Zástupkyně polské prokuratury Joanna Smorczewská potvrdila, že nedošlo k zavinění ze strany pracovníků. „Bylo vydáno stejné rozhodnutí z jedné i druhé strany," uvedla.

Čidla fungovala

Karvinský státní zástupce Jiří Foltyn odmítl názory, které se bezprostředně po neštěstí objevovaly v komentářích na sociálních sítích, že k výbuchu došlo kvůli překročení koncentrace metanu, protože byla zakrytá čidla, které jeho koncentraci monitorují.

Ve Stonavě se v pondělí konal v komorním duchu vzpomínkový akt za 13 obětí výbuchu metanu v dole ČSM v roce 2018.
Ve Stonavě uctili památku mrtvých horníků. Vyšetřování dosud neskončilo

„Všechna tři čidla byla v činnosti a fungovala, jak měla. Podle zjištění vyšetřovatelů s čidly nebylo manipulováno. Svědčí o tom například to, že z monitoringu, který je k dispozici v centrále na dispečinku, se zjistilo, že když stoupla koncentrace metanu, ukázalo to jedno čidlo, druhé i třetí. Do okamžiku výbuchu nedošlo k překročení hranice 1,5 procenta metanu, která byla pro daný porubu povolena,“ řekl Jiří Foltyn.

Čtyři dlouhé roky

Vyšetřování bylo podle vyšetřovatelů složité. „Do dolu jsme mohli vstoupit až po několika měsících. Celé vyšetřování trvalo víc než čtyři roky," řekl novinářům krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.
Dozorující státní zástupce Jiří Foltyn dodal, že délku vyšetřování ovlivnila i koronavirová epidemie, při níž měli vyšetřovatelé omezené možnosti se setkat. Navíc se čekalo na dva znalecké posudky a jejich překlad do polštiny.

Čekání

Výbuch metanu, který 20. prosince 2018 připravil o život 13 lidí, byl největším důlním neštěstím v Česku od roku 1990. Odehrál se přibližně 880 metrů pod povrchem. Příčiny výbuchu zkoumal mezinárodní tým. Bezprostředně po výbuchu se záchranářům podařilo vynést z podzemí jen čtyři těla. Kvůli požáru muselo být místo uzavřeno speciálními výbuchu vzdornými hrázemi a záchranáři tam mohli sestoupit až po několika měsících. V dubnu záchranáři vynesli z podzemí těla pěti horníků, která byla na začátku důlní chodby. V květnu vynesli poslední čtyři mrtvé z dobývacího prostoru, takzvaného porubu.