„Vyfiletovat, hlavu a vnitřnosti si zákazník bere,“ hlásí ženy z objednávkové stanice mužům v gumových zástěrách s ostrými noži a palicemi v rukou.

V nabídce tady mají samozřejmě kapra, ale též amura, tolstolobika, a z dravých ryb jesetera, štiku, sumce nebo afrického sumečka, kterého často berou rodiče pro své menší děti. Rybu si odtud můžete odnést v celku, ale takto odchází málokdo. Stačí říct svou rybu dostanete ve formě filetu, podkůvek anebo řízků. Najednou může být v prodejně jen osm zákazníků, ale fronty jsou tady nárazové.

„Největší nápor čekáme ve středu a ve čtvrtek. Zatím máme všechny běžné sladkovodní ryby kromě candáta, ten už je vyprodaný,“ říká spolumajitelka Rybího domu Jana Szotkowská.

Až ve čtvrtek večer zavřou a uklidí, konečně si oddychne. I když ne úplně, v pátek dopoledne jí čeká příprava štědrovečerní večeře. Co se bude podávat? „Samozřejmě kapr, to my musíme. Kapří řízky a k nim tři druhy bramborového salátu. A budu dělat rybí polévku, bílou, recept z Krkonoš. Budou s námi vnuci, už se moc těším,“ dodává Szotkowská.

Kapři z Třeboně

Co otáčet se mají také chlapi na rybích sádkách v Karviné-Ráji pod Lidlem. Pár dní před Vánocemi zažívají hlavní sezonu. Ryby dovezli o víkendu z Třeboně a zákazníků nabízejí živé, zabité, naporcované dle individuálních přání.

„Kolem oběda bývá taková pauza, ale jinak chodí dost lidí. Zvykli si sem pro ryby před Vánocemi chodit,“ říká mi Petr, jeden z mužů, kteří tady budou až do čtvrtek a možná ještě i v pátek dopoledne zabíjet a porcovat ryby.

Také tady nabízení vedle kapra také amura (ten prý jde na odbyt velmi dobře), štiku, tolstolobika, candáta a sumce.