„Nápad vzešel z hlavy Judit Dvořákové z naší firmy, která dělá školení pro naše zaměstnance. Napadlo ji, že bychom takovouto zábavnou formou mohli obcházet školy od nejmladších dětí až po ty starší,“ prozradila Pavlína Pnioková, marketingová pracovnice Nemocnice v Českém Těšíně.

Úkolem projektu je hlavně schopnost zafixovat si správný postup mytí rukou, tak aby se z něj pro děti stala rutina. Projekt pak cílí na děti ve věkovém rozpětí od školy až po čtvrtou třídu základní školy.

Cvičení v tunelu v Mostech u Jablunkova.
Tunel v Mostech se proměnil v místo železničního neštěstí. Šlo o cvičení

Ačkoli škol prozatím zaměstnanci nemocnice objeli jen pár, reakce jsou kladné. „Například paní učitelka z polské školy, kde jsme projekt prezentovali úplně poprvé, byla nadšená a mělo to velký ohlas. Taktéž u dětí jsme mohli vidět, že se aktivně zapojují a pohyby mytí rukou se opravdu snaží dělat správně,“ potvrdila Pnioková.

Nemocnice prozatím cílí na region Českotěšínska a školy v okolí, ale až do konce listopadu mají lidé z projektu co dělat. „Máme vizi každým rokem projekt posunout někam dál. Příští rok budeme naši prezentaci nabízet zase někde jinde,“ doplnila Pavlína Pnioková a dodala, že především děti reagují na projekt velice pozitivně, bez ohledu na jejich věk.

Lokalita Trnkovec - Ostrava-Radvanice a Bartovice.
Ostravské ghetto Trnkovec: výtržnosti, strach a nepořádek

„Naši školu nemocnice oslovila, už proto, že nás znají a vědí, že jsme malá škola domácího typu, kde vítáme jakékoli zpestření. S nadšením jsme prezentaci přijali, už proto, že jakákoli osvěta je důležitá, ale i proto, že děti si potřebují zafixovat tyto věci pomocí zážitku a vlastní zkušenosti. Pasivní teorie na ně příliš nezabírá,“ potvrdila ředitelka Základní a mateřské školy Chotěbuz Martina Dziadková.

Dodala, že právě zábavná forma spojená s myšlenkou UV-lampy a lehkého vyprávění je to, co děti pro pěstování těchto návyků potřebují.