Obě trasy povedou po starých tratích, které v minulosti sloužily ke svážení uhlí z karvinských dolů.V letošním roce budou výletní vlaky po pohornické krajině jezdit o prázdninových víkendech nově na dvou trasách.

První bude začínat i končit stejně jako předešlý rok ve stanici Ostrava-střed a pojede zhruba dvouhodinovou vyhlídkovou jízdu s audiokomentářem po báňských vlečkách.

Slezský železniční spolek bude až do září pravidelně o víkendech vypravovat na okružní poznávací jízdy po uhelných vlečkách na Ostravsku a Karvinsku speciální osobní vlaky. Snímek z premiérové výletní jízdy, která se uskutečnila v sobotu 12. června 2021.
Moravskoslezský kraj má novou atrakci. Po uhelném revíru jezdí výletní vlaky

Druhá trasa z polského Těšína povede také přes jednotlivé zastávky v pohornické krajině, ale bude zakončena ve stanici s názvem Josefova Jáma, která se nachází v blízkosti Zoo Ostrava. Lidé si tak můžou spojit komentovanou projížďku vlakem s návštěvou ostravské zoo.

Zatímco v minulosti byly výletní vlaky ojedinělým zpestřením, od loňska se začala psát nová pravidelná tradice.

Slezský železniční spolek zahajuje výletní jízdy vlaků.
Na okružní jízdu po Ostravsko-karvinském revíru. Startuje nová pravidelná linka

„V minulosti jsme vlaky vypravovali nárazově, takzvaně nepravidelně pravidelně, byť po lehce odlišné trati. Už tenkrát byly tendence začít pravidelný provoz, ale nebyla vhodná konjunktura. Ale vláčky se chytly a byl o ně obrovský zájem,“ popisoval loni pro Deník po premiérové jízdě v pravidelném kalendáři Ladislav Antalec ze Slezského železničního spolku, který jízdy pořádá.

Vlečky, které v minulosti sloužily pro přepravu uhlí, poskytuje pro atrakci dopravní společnost PKP CARGO INTERNATIONAL.