Jeho součástí bude provzdušnění půdy pod stromem, ořezání suchých větví a další práce. Jak Deníku řekl správce městské zeleně Tomáš Trampler, při této příležitosti bude využita v České republice unikátní technologie, která má prodloužit životnosti tohoto chráněného Dubu letního.

„Povrch půdy pod stromem se ošetří tzv. pneumatickým rýčem, který funguje na principu stlačeného vzduchu, kterým se odstraní částečky staré zeminy. Tato technologie neporušuje kořenový systém, je to metoda unikátní a šetrná,“ řekl Trampler. Půda pod stromem se zušlechtí zeminou s lepší výživovou hodnotou.

V Česku takřka rarita, dub ve velmi dobrém stavu 

Ve čtvrtek pak mají odborníci ještě lany stáhnout větve v koruně stromu a ořežou suché větve v koruně i na jejím spodním okraji tak, aby větve nepoškodily projíždějící vozidla. Jak dodal Tomáš Trampler, tento dvacet metrů vysoký karvinský dub je ve velmi dobrém stavu. Dalo by se říci, že je to rarita, v republice je jen několik stromů v tak dobré kondici.

Před asi 13 lety, kdy jistý developer zastavět parkoviště u OD Prior nákupním centrem AuPark, měl být strom pokácen. Když se ale zjistilo, že je naprosto zdravý, začali architekti vymýšlet, jak je zakomponovat do atria nákupního centra a nakreslil prosklenou kukaň, do níž chtěli strom „zavřít“. Nic takového se ale nestalo, protože z plánů postavit nákupní centrum nakonec sešlo.

V Karviné je momentálně sedm památných stromu. Přibudou ale další, na seznam jsou zatím nepravomocně zapsány tři Tisy červené, které se nacházejí v místech, kde stával zámecký park na Solci v původní Karviné.