Dodavatelem, který zahájil stavební práce 8. června a zavázal se ji do konce příštího roku dokončit, je nyní sdružení firem VW Wachal a VHS CZ.

"Stavbu jsme zahájili 8. června a rozjela se velmi dobře. Nyní jsme ve fázi, kdy dvě třetiny máme pod pevnými smlouvami a jedeme podle původního harmonogramu. Největším strašákem je pro nás počasí a zima, ale do ledna či února bychom měli mít hrubou stavbu hotovou," řekl Tomáš Pinďák, výrobní ředitel firmy za VW Wachal. 

Hospoda Skleník, 1. července 2020 v Karviné.
Havíři z Karviné ke koroně: Nedělejte z nás lopaty, co mají všechno na háku!

V rámci Humanizace centra Orlové, jak se projekt oficiálně nazývá, vznikne nová zpevněná plocha náměstí 28. října, pod ní bude podzemní parkoviště pro 92 automobilů s vjezdem a výjezdem z Masarykovy třídy. Ty by měly být hotové na jaře 2021.

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Nad zemí bude třípatrový dům, který v přízemí nabídne menší komerční prostory a v patrech celkem 15 bytů. Na nové náměstí budou navazovat parkové úpravy směrem k tržnici, kde také dojde k úpravě chodníků a vysázení zeleně. Vše doplní nové osvětlení, lavičky nebo koše. A t trvalou dominantou náměstí má být kašna se čtyřmetrovou sochou orla od akademického sochaře Jiřího Plieštika. 

Kruhový objezd v Bohumíně Skřečoni se bude v červenci opravovat. Řidiči musejí do centra po objížďkách.
Do centra Bohumína objížďkou, bude se opravovat kruhový objezd

„Tato náročná stavba je ve městě největší stavbou za posledních 20 let. Projektový záměr byl připravován již od roku 2007. V roce 2010 byly zahájeny projektové práce a v roce 2018 stavba začala,“ upřesňuje starosta Orlové Miroslav Chlubna.

Jenže jen částečně. Dokončeno bylo malé náměstí mezi městským úřadem a domem kultury. Náměstí tvoří odpočinková zóna s lavičkami a mlhovou fontánou doplněná o parkoviště pro 39 automobilů.

Celkově bude přestavba centra města stát 345 milionů korun, ze kterých zaplatí 242 miliony ministerstvo financí.