Podobný osud ale potkal i jiné pobočky Muzea Těšínska. Stejně tak skončila pobočka v Orlové, Petřvaldu a Havířově. Důvodem je znovuotevření historické budovy Muzea Těšínska v českém Těšíně.

Ta byla po vleklých restitučních sporech téměř 20 let uzavřená. Vedení muzea proto zvolilo systém: hlavní budova a specifické pobočky jako je Archeopark v Chotěbuzi, Kotulova dřevěnka v Havířově a Památník Životické tragédie. Nově Muzeum Těšínska připravuje pobočku s moderním pojetím expozic v Jablunkově, která se bude jmenovat Muzeum Trojmezí.

Historická budova s klenbami na Masarykově náměstí v Masarykově náměstí v Karviné je tedy na prodej. Na realitních serverech jeho cena začíná na deseti milionech korun.

Nová výstava o historii hornictví

Za posledních 10 let je to čtvrtý výstavní prostor, který byl ve městě zrušen. Už před lety skončila galerie Chagall na zámku, z důvodu nevyhovujících podmínek skončila také Galerie Pod věží a k dispozici už není ani Galerie Zdravého města ve foyeru Obchodně podnikatelské fakulty.

close Objekt, kde fungovala pobočka Muzea Těšínska, je prázdný a majitel jej nabízí k prodeji. info Zdroj: Deník/Tomáš Januszek zoom_in Objekt, kde fungovala pobočka Muzea Těšínska, je prázdný a majitel jej nabízí k prodeji.

Výstavní prostory zůstaly v městském domě kultury a v pravém křídle Zámku Fryštát zvaném Lottyhaus je stálá výstava ze sbírek Národní galerie Praha. K vidění jsou díla nejvýznamnějších reprezentantů českého umění předminulého věku. Kolekce téměř padesáti obrazů a plastik spadá do období od klasicismu až po umělecké proudy konce 19. století.

Ještě letos by ale měly přibýt nové výstavní prostory přímo na Masarykově náměstí. Město plánuje v jednom z právě opravovaných historických domů zřídit novou pobočku informačního centra a také prostory pro výstavu historie hornictví, které ke Karviné neodmyslitelně patří.

Podle mluvčího magistrátu Lukáše Hudečka vznikne prostor také po konverzi bývalého dolu Gabriela nedaleko kostela sv. Petra z Alkantary.