Továrna, v níž se vyrábějí instantní potraviny – nudle, polévky v kelímku a další produkty, stojí sice na okraji města, nicméně na dohled několika desítek rodinných domů. Funguje už téměř rok a stejně dlouhou dobu se lidé z okolí snaží majitelům firmy a úřadům říci, že se provoz podepisuje na jejich životní pohodě i zdraví. Poukazují i na některé nepravosti, které jsou se stavbou a provozem podniku údajně spojeny. Zatím však bez hmatatelného výsledku.

Místní sepsali petici, ve které protestují proti provozu podniku v blízkosti svých domů, a poslali ji městský i krajský úřad i ostravskou pobočku České inspekce životního prostředí. Nic se nezměnilo.

Za Čistý Rychvald

Aby svůj protest zlegalizovali, založili obyvatelé dotčení provozem „nudlárny“, jak se tu fabrice běžně říká, spolek Čistý Rychvald. Dopisují si s úřady, kontrolními orgány kraje i státu. Výsledek? Nula.

Havířov, Restaurace Piknik v OC ELAN.
Takové jsou ceny menu v Karviné a Havířově. Oběd pod 150 korun není problém

„Inspekce životní prostředí nám sdělila, že provoz nudlárny funguje podle platné zákonné legislativy. Neshledali žádné pochybení,“ říká Michal Martínek, jeden z těch, kdo bydlí poblíž továrny společnosti Altin JM Group.

Připomíná také stížnosti místních na to, že kolem jejich domů denně projede mnoho kamionů. Domnívají se, že silnice není na kamiony dimenzovaná.

Liberty Ostrava, ilustrační foto.
V Liberty Ostrava je kritická situace. Huť je bez energií, začala odstávka...

Majitel Altin JM Group Roman Frenko všechny námitky nespokojených sousedů odmítá a přikládá dokumenty a vyjádření úřadů. „Konkrétně užívání cesty nám bylo schváleno odborem dopravy Městského úřadu Bohumín a Dopravním inspektorátem v Karviné,“ argumentuje.

Okolí továrny znečišťuje olej ve vzduchu

V prohlášení spolku Čistý Rychvald se mimo jiné píše: „Výrobní hala vyrostla na ploše pro lehký průmysl dle Územního plánu města Rychvald, avšak ten uvádí, že negativní vlivy nesmí zasahovat mimo hranice svého pozemku. I proto zde majitel narazil na opakované stížnosti starousedlíků. Zápach přepáleného oleje a hluk cisteren přečerpávajících mouku do zásobníků výrobní haly je pro starousedlíky neúnosný. Zápach dokonce zasahuje i do oblastí několik kilometrů vzdálených od výrobní haly, kde se nachází kupříkladu škola i školka. A tak učitelé nemohou vyrazit s dětmi na pochod Rychvaldem a využívat školní hřiště. Občané Rychvaldu pak ztratili možnost pobytu na čerstvém vzduchu.“

Vzkaz místním lidem u základové desky připravované novostavby v Rychvaldu obratem vystřídal vzkaz nový.
Když nechcete slušné lidi, budou tu Romové, hrozí stavitelé sousedům v Rychvaldu

Podle dotčených znečišťuje provoz továrny své okolí zápachem, olejovým spadem a má také negativní vliv na zdraví. „Zhoršilo se mi astma. Na oknech baráku mám olejový film, který téměř nejde umýt. Okna musím mýt každý měsíc. Když jde z té fabriky smrad, děcka si nemohou hrát na zahradě, ani nemůžete vyvětrat,“ říká majitelka jednoho z domů v okolí.

Podle stěžovatelů se majitel firmy už v únoru zavázal, že zvedne komín o šest metrů. „Slíbil také, že instaluje filtry, aby z provozu šel co nejmenší zápach z fritéz. Jestli to ale udělal, nevíme,“ říká Michal Martínek.

Lidé ze spolku Čistý Rychvald tvrdí, že když se obrátili na vedení města s prosbou o zjištění, zda jsou sliby naplněny, bylo jim sděleno, že je to soukromý pozemek, na kterém si jeho majitel může dělat, co chce.

Budova základní školy v Rychvaldu. Za touto budovou by měl vyrůst nový pavilon.
Stavba nového školního pavilonu v Rychvaldu má zpoždění. Snad začne na jaře

Majitel firmy Roman Frenko říká, že na doložení pravdivosti tvrzení, že se na oknech okolních domů usazuje olejový film, který jde těžko smýt, nikdo nepředložil hmatatelný důkaz. A to ani po urgencích.

Kontrolní orgány nemají povinnost

Stěžovatelé poukazují na špatnou legislativu v této oblasti. Například Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která by podle nich měla být hlavním kontrolním orgánem v takových záležitostech, jim v odpovědích na dotazy a připomínky často argumentuje tím, že k řadě záležitostí, kde je podezření na porušování norem, nemá podle zákona, co zjišťovat.

Vánoční strom, Orlová, prosinec 2023
VIDEO: Orlová nemusí být vždy poslední! Vánočním stromkem rozdrtila konkurenci

Odkazují konkrétně na vyjádření ostravské pobočky ČIŽP z letošního září, kdy odpovídá na dotaz, zda zápach unikající ze společnosti Altin JM Group pochází z chlazení nebo fritování výrobků. K tomu nemá ČIŽP k dispozici prokazatelnou informaci. „Protože u předmětné provozovny v Rychvaldě je provozována technologie výroby instantních potravin, pro kterou zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší nestanovuje žádnou povinnost zjišťování či měření pachových látek,“ napsal v odpovědi na žádost o informaci zástupce ředitele ČIŽP OI Ostrava Daniel Grůza.

Město nic nařizovat nemůže

Starostka Rychvaldu Dagmar Pížová tvrdí, že se problematice vlivu výroby společnosti Altin JM Group na město věnuje radnice dlouhodobě a systematicky. Připomíná však, že jde o soukromou firmu, která podniká na pozemcích, jež městu nepatří a jejíž provoz tedy nemůže nijak omezovat nebo ovlivňovat.

Vánoční trh v kulisách starobylého města můžete zažít kousek za hranicí - v polské částí Těšína.
Vánoce jako před 100 lety. Tak vypadá atmosféra v polském Těšíně

„Snažíme se hlavně proto dohlížet na to, aby si majitelé plnili všechny zákonné povinnosti – v té souvislosti jsme oslovili Krajskou hygienickou stanici, Českou inspekci životního prostředí, krajský úřad a další instituce. Na náklady města jsme zadali měření pachových látek v okolí podniku a podnikáme mnoho dalších kroků. Zároveň jsme doporučili majiteli továrny odborníky, kteří se podobnou problematikou v minulosti úspěšně zabývali,“ napsala redakci Deníku starostka Rychvaldu.

Společnost Altin JM Group, která v Rychvaldu vyrábí instantní potraviny, je terčem kritiky zejména lidí z okolí kvůli zápachu z provozu.Společnost Altin JM Group, která v Rychvaldu vyrábí instantní potraviny, je terčem kritiky zejména lidí z okolí kvůli zápachu z provozu.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Připomněla, že podklady, tedy korespondenci s úřady, dotazy občanů, odpovědi města, vyjádření společnosti Altin JM Group, radnice zveřejňuje na svých webových stránkách.

Podnikatel: Vše máme v pořádku, nic neporušujeme!

Majitel firmy Roman Frenko tvrdí, že co slíbil, už splnil. „Komíny jsme navýšili a termín realizace letos v únoru také splnili. Co se týče filtrů, po domluvě se zastupiteli města a lidí z odboru životního prostředí jsme oslovili několik firem, které se danou problematikou zabývají a nyní hledáme nejlepší řešení. Chci podotknout, že naše společnost neporušuje žádné limity, nařízení či jinou směrnici a celá záležitost je výhradně na naší dobré vůli,“ reagoval pro Deník majitel Roman Frenko.

Revize plynového kotle. Ilustrační foto.
Půjčky na tepelné čerpadlo? Nezájem. Bohumín podpoří modernizaci plynových kotlů

Redakci také napsal, že pokud jde o zápach z výroby, ČIŽP řešila vývin emise pachových látek z potravinářské výroby společnosti Altin JL Group na území Rychvaldu přibližně rok. „Po tomto období došla k závěru, že nedochází k přepalování oleje, jelikož to technologie používaná ve výrobě ani neumožňuje,“ cituje stanovisko ČIŽP Roman Frenko.

Lidé se nechtějí vzdát

Na čí straně je pravda? Porušuje někdo předpisy? Posouzení je na úřadech, které žádné pochybení firmy dosud nezjistily. Také jednatel firmy Altin JM Group Roman Frenko tvrdí, že má všechny náležitosti a povolení k výrobě v pořádku.

To však lidé z okolí slyšet nechtějí. „Už nevíme, na koho se obrátit. Nikdo nás nechce vyslyšet. Zřejmě nám nezbude, než si najmout právníky,“ říkají členové spolku Čistý Rychvald.