VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Provozovatel domova seniorů se brání nařčení, že klienti trpí svrabem

Havířovská praktická lékařka Dagmar Kusáková se zaručila za to, že klienti domova seniorů SeneCura, dříve GrandPark, v Havířově-Šumbarku netrpí svrabem, ale jejich kůže reagovala na očkování. 

20.7.2018
SDÍLEJ:

Domov seniorů GradPark v Havířově.Foto: Deník / Běčák Libor

Přesto Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje vyzvala smluvní lékařku k mimořádné prohlídce klientů, u kterých je podezření na nákazu svrabem. V případě potvrzení výskytu svrabu budou přijata léčebná a protiepidemická opatření.

K situaci se dnes vyjádřila také ředitelka domova Renata Vávrová. Ta byla ředitelkou i loni, kdy domov nákazu svrabem zprvu popíral a následně celou kauzu bagatelizoval. 

Připomeňte si její dřívější vyjádření, ve kterém rovněž zmiňuje lékařku Kusákovou: „Velké ocenění a poděkování si zaslouží všichni zaměstnanci našeho domova, kteří vynaložili obrovské nasazení ke zvládnutí nelehké situace. Kromě běžných povinností péče o seniory museli zvládnout i velké množství úkonů spojených s přeléčením všech klientů a dalšími nastavenými opatřeními. Velkou oporou byla i naše praktická lékařka MUDr. Dagmar Kusáková, která věnovala v tomto období našim klientům mnoho hodin nad rámec svého úvazku. Je to zkušená lékařka, která ví, jak křehcí jsou staří lidé. Nespokojila se proto s nastavením plošné léčby, ale každému klientovi individuálně předepisovala takové postupy, aby byly v souvislosti s jeho zdravotním stavem co nejšetrnější,“ popisuje ředitelka havířovského GrandParku Renata Vávrová.

Nyní domov rovněž tvrdí, že žádný z klientů není svrabem nakažen, přestože několik zaměstnanců tvrdí pravý opak. 

Deník vyzval vedení domova, aby umožnil návštěvu domova a vyvrátil nařčení z nákazy. 

Oficiální vyjádření provozovatele domova zveřejňujeme v celém znění:

Společnost SeneCura zásadně odmítá poplašné nařčení médií o přítomnosti infekčního svrabového onemocnění v SeniorCentru Havířov, dříve GrandPark. „Utajit jakékoliv parazitní onemocnění v zařízeních, jako jsou domovy pro seniory, je nemožné a ani neodpovídá filozofii společnosti SeneCura. Máme ohlašovací povinnost a každé podezření vždy okamžitě hlásíme na příslušné úřady,“ uvedla ředitelka SeniorCentra Renata Vávrová.

V pátek 20. července vyšla v několika médiích zpráva o výskytu svrabové infekce a MRSA, tzv. zlatého stafylokoka v SeneCura SeniorCentra Havířov. „Výskyt svrabu neevidujeme a nebyl v našem SeniorCentru diagnostikován,“ říká Věra Husáková, regionální ředitelka SeneCura.  

Uvedené potvrdila oficiálním stanoviskem také praktická lékařka zařízení. „Někteří klienti si stěžovali na pocity svědivé kůže. Po vyšetření kožním lékařem nebylo u žádného z klientů diagnostikováno parazitní onemocnění, jednalo se o nespecifickou dermatitidu, způsobenou většinou očkováním vakcínou Prevenar 13. Vyšetření bylo prováděno také mikroskopicky, onemocnění kůže zákožkou svrabovou však nebylo nikdy prokázáno. Pokud jsou klienti při svědivé dermatitidě promazáni Infectoscabem, je to činěno jen z preventivních důvodů, podle doporučených postupů,“ říká MUDr. Dagmar Kusáková.

V pátek 20.7. také SeniorCentrum Havířov obdrželo protokol o kontrole Krajské hygienické stanice, ve kterém nebyly shledány žádné nedostatky.

„O žádném svrabu nevím. Na třetím patře, kde pracuji, jsou všichni klienti v naprostém pořádku, čistí a bez nějakých vyrážek. Pokud by v našem zařízení byla svrabová infekce, museli bychom o tom vědět. Nestěžovali si ani blízcí a rodiny klientů,“ komentuje situaci pečovatelka Kateřina Malíková.

„Co se týče uvedení druhého problému, tedy MRSA, jedná se o kmeny tzv.  Staphylococcus aureus, běžný komenzál na pokožce a sliznicích přibližně u třetiny lidské populace, který nemusí způsobovat žádné zdravotní problémy. Pokud jsou však osoby nemocné, jsou ve větším riziku infekce než obecná populace. Naše zařízení, jako poskytovatel sociálních a zdravotních služeb, dodržuje sanitární procedury tak, aby nemohly být přenášeny bakterie z jednoho klienta na druhého. Bakterie MRSA je běžnou součástí bakteriálního osídlení lidského organismu,“ říká ředitelka SeniorCentra Renata Vávrová.

„Myslím si, že výpovědi v médiích jsou jen snahou poškodit naše dobré jméno, klienty, i nás. I přes to, že jsem kdysi byla nucena zůstat na delší pracovní neschopnosti, nikdo mne nikdy do práce dříve nenutil, naopak jsem se setkala pouze s velice vstřícným přístupem,“ doplňuje pečovatelka Martina Frolová.

SeneCura SeniorCentrum Havířov je připraveno na další otázky i případné kontroly třetích stran. „Nemáme co skrývat a jsme otevřeni komunikaci s médii i s rodinami, se kterými jsme v úzkém kontaktu. Současně prověřujeme, kdo, proč a jak uvedl média v tento omyl,“ říká Michaela Kopřivová, marketingová a PR manažerka společnosti SeneCura. „Stejně tak jako si nemůžeme dovolit zanedbávat zdravotní stav u klientů, nemůžeme to činit ani u zaměstnanců. Pokud nám zaměstnanec sám nesdělí důvody své pracovní neschopnosti, nemáme možnost se dozvědět jeho konkrétní diagnózu. Jediný případ, o kterém víme, se týká jedné z našich zaměstnankyň, toho času v pracovní neschopnosti, která nám uvedla, že byla preventivně přeléčena Infektoscabem kvůli výskytu svrabové infekce v její rodině,“ uzavírá.

Autor: Libor Běčák

20.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel automechanici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme spolehlivost, manuální zručnost a zájem o obor. Šikovného člověka se zájmem o obor z příbuzného oboru rádi zaučíme. Práce je vhodná i pro absolventy, zaučíme vás., KONTAKT: emailem, telefonicky od 8 - 14 hod.. Pracoviště: Kar-mobil s.r.o. - pracoviště, Jablunkovská, č.p. 851, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Martin Stibůrek, +420 739 509 557.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu: denně od 11.00 hod. do 20.00 hod. na provozovně. Pracoviště: Antonín vaculík - pizzerie a brazilian grill, Přehradní, č.p. 821, 735 43 Albrechtice u Čes.Těšína. Informace: Naďa Youngs, +420 608 469 788.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 120 Kč

Dopravní dispečeři dispečeři autobusové dopravy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: řidičský průkaz sk. B - prvních 14 dnů řízení minibusu, znalost polského a anglického jazyka, praxe výhodou., KONTAKT: e-mailem. Pracoviště: Leo express s.r.o. - bohumín, Ad. Mickiewicze, č.p. 67, 735 81 Bohumín 1. Informace: Petr Matějíček, petr.matejicek@le.cz.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 15 090 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče Pracovník v sociálních službách pro Domov se zvláštním režimem v Petřvaldě. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15090 kč, mzda max. 23420 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: splnění kvalifikačních požadavků dle §116 zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách (středoškolské vzdělání v oboru sociální práce, příp. pedagogiky nebo akreditovaný kurz pracovníka v sociálních službách ), dobrý zdravotní stav, časovou flexibilitu, základní znalosti s PC. Osobní předpoklady- empatie, spolehlivost, odolnost vůči stresu, ochota se dále vzdělávat. Vhodné i pro absolventy. Výhodou: praxe v oboru ( práce s lidmi s autismem ), schopnost vnímat potřeby lidí se zdrav. postižením a autismem, poskytovat jim potřebnou podporu a péči v rámci sociální služby. Nabízíme smysluplnou a zajímavou práci, možnosti dalšího vzdělávání, stabilní pracovní prostředí. Životopis a motivační dopis zasílejte elektronicky na e-mail: benjamin.kuncova@seznam.cz. Uzávěrka příjmu životopisů do 25. 9. 2018. Vybraní uchazeči budou kontaktováni na email nebo telefonicky.. Pracoviště: Benjamín, příspěvková organizace, Modrá, č.p. 1705, 735 41 Petřvald u Karviné. Informace: Darja Kuncová, +420 596 541 149.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extáze. Ilustrační foto

Kriminalisté ostravského „toxi týmu“ bojují s výrobci drog

Ilustrační foto

S nákupem školních potřeb neotálejte. Kupujte však jen to potřebné

Zabavené hrnky s nacistickými symboly si vezme policie

Pro výukový program Policie České republiky poslouží keramické hrnky s nacistickou tématikou, které připadly Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Novém Jičíně.

Oldřich Horák vzpomíná: Deset dní po světové exhibici nás obsadili sověti

Karviná – Jeho vzpomínky by nejspíš vydaly na celou knihu. Dlouholetý spolupracovník redakce Karvinského deníku a čerstvý jubilant Oldřich Horák (80) si vzpomíná na pár zajímavých okamžiků ze svého života.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Házenkáři vyráží směr Chorvatsko

Karviná – Extraligoví házenkáři Baníku Karviná vstupují do druhé části herní přípravy. Zítra naberou směr Chorvatsko, kde se utkají s pěti kvalitními soupeři.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT