Fronty byly u mnoha stánků. Samozřejmě u těch, kde se točilo pivo, pekly klobásy nebo žebra, ale v kurzu byly i gofry, jak se ve Slezsku říká vaflím, a pak oblíbená slezská specialita – placky pečené na plechu.

U stánku Spolku vesnických hospodyněk z Velkých Kunčic, což je obec asi sedm kilometrů za hranicí. „Kolik těch placků upečeme? No však podívejte na tu řadu. Bude jich hodně, těžko říct nějaké číslo. Teď jdu míchat čtvrtou várku bramborové směsi,“ řekla asi po dvou hodinách pečení Helena Fujcik, jedna z krojovaných hospodyň.

Festival muzejních nocí, Český Těšín, 20. května 2022.
Český Těšín zažil muzejní noc: dělo, návraty do tiskárny, muzeum i divadlo

Směs na tuto slezskou specialitu není moc odlišná od českých bramborových placek, kterým se v nářečí říká stryky. Na na polské placky jsou potřeba nastrouhané brambory, cibulka, česnek, sůl, pepř, trocha kmínu, vajíčka. Všechno se zamíchá, do směsi se přidá bramborová mouka, trochu mouky pšeničné a trošku smetany, aby směs nečernala. Ovšem konečný výrobek se nesmaží, ale peče na horkém plechu nebo litinovém plátu. Ve Slezsku se podávají se smetanou, slaninou nebo třeba výpečky jako v Petrovicích. Na odbyt šly velmi dobře, někteří si dali repete, jak jim a jejich dětem placky chutnaly.

Veteráni na kolech i kolejích

Vedle pouťových atrakcí, stánků s jídlem, pivem, vínem, kávou či sladkostmi byl připraven také hudební program. Velkým tahákem byla historická auta, která do areálu v dlouhé řadě přijela po 15. hodině. Lidé mohli obdivovat staré škodovky, polské fiaty i maluchy, žigulíky, fiaty, legendární citroën, zvaný kachna, a pak americké koráby z 50. a 60. let – vozy značek lincoln, chryster nebo cadillac, kterým přijel Elvis Presley a spolu s ním Marylin Monroe. Kromě čtyřkolových veteránů dorazili na svých strojích i majitelé historických motocyklů.

Členové Slezského železničního spolku dokončili během větší vyvazovací opravy i kompletní přelakování své největší lokomotivy T334.0966 (710.466), které se přezdívá Rosnička. Květen 2022.
Podívejte, v Karviné opravili Rosničku, v sobotu vyjela na Gastrofestival

První ročník této mezinárodní akce se konal v sobotu v motokrosovém areálu v Petrovicích, kam návštěvníky přivezl historický vlak z Ostravy, Bohumína, Dětmarovic i Karviné a od nádraží do areálu pak zhruba 40 let starý autobus. Za oknem měl ještě „zapomenutou“ cedulku „účelová doprava Prostřední suchá – Důl Dukla“.