„Jsem rád, že se nám to po řadě jednání podařilo dohodnout s majitelem objektu na jeho uzavření,“ komentoval aktuální stav věcí primátor Karviné Jan Wolf.

K uzavření ubytovny město majitele dotlačilo mimo jiné i vyhlášením tzv. bezdoplatkové zóny. Radnice tak využila novely zákona o pomoci v hmotné nouzi. V praxi to znamená, že lidem, který by se tam v budoucnu přistěhovali, by neměli nárok na doplatek na bydlení. Obyvatelé takovýchto ubytoven financují své bydlení právě z peněz získaných od státu. Pokud ale na nájem nemají, musejí se odstěhovat. Majitel takovéhoto zařízení v bezdoplatkové zóně tak přichází o klientelu.

Radnice už také pracuje na t rozšíření bezdoplatkových zón na daleko větší část města. Důvod je prostý: chce do budoucna zabránit „ochodu s chudobou“. Ve městě totiž přibývá soukromých bytů, v nichž jejich majitelé ubytovávají lidi, kteří dlouhodobě žijí ze sociálních dávek. Dokonce takovou možnost nabízejí lidem a rodinám i z jiných částí republiky, kde tito mají problém najít bydlení. „My takové lidi ale v Karviné nechceme a uděláme vše pro to, aby je odtud zase dostali,“ říká rezolutně karvinský primátor.

Bezdoplatkové zony vyhlásil už loni například v Bohumíně. Důvod je stejný jako v Karviné: radní si od tohoto kroku slibují, že klesne zájem sociálně slabých obyvatel o ubytování v těchto lokalitách.

„Lokality jsme pečlivě vybírali a stanovili jsme je na základě průzkumu. V místech, která jsou bezdoplatkovými zónami, jsme zaznamenali zvýšený počet přestupků, trestných činů i koncentraci lidí pobírajících sociální dávky,“ uvedl před časem starosta Bohumína Petr Vícha.

V Karviné ještě letos skončí také ubytovna Kosmos, kterou město koupilo a chce ji přestavět na bydlení pro seniory. Část bytů si ponechá pro sociální účely.