Pokud třeba máte doma děti, není vhodné zvolit psa, kterého jeho majitelé dříve týrali. Takový pes totiž může být kvůli strachu agresivní. 

Jak říká Lubomír Studený z psího útulku v Dětmarovicích, takové psy novým pánům nedávají. „Snažíme se psa převychovat. Někdy se to povede, někdy ne,“ říká.
Nejčastěji si lidé berou psy menší, neubližné a mazlivé. Pokud jde o rasu, která je nejoblíbenější, v útulcích s tímto moc nepochodíte. Nejčastěji se tam totiž ocitnou nejrůznější kříženci.

Pokud si kladete otázku, zda psa mladšího, nebo staršího, i na toto mají lidé, kteří se psy pracují, odpověď. „Záleží na věku člověka. Nemůžete dát sedmdesátiletému člověku mladého běhavého psa. Ten je spíš pro mladší lidi. Takže pro ty starší nějakého klidného staršího psa, ne moc velkého. Navíc, staršího psa už nemusíte učit, aby doma nedělal loužičku nebo nedělal další problémy,“ říká ze pracovník dětmarovického útulku.

Podobné rady se dočtete i na webových portálech, které se tímto tématem zabývají. „Myslete na to, že je lepší zvolit psa takové velikosti, kterou jste schopní zvládnout. Malého psa v případě neposlušnosti snadno odnesete a nemůže vám příliš ublížit.  Ideální jsou štěňata,“ radí portál hobby.instory.cz

Ne vždy pes a jeho nový pán sednou

Podle Lubomíra Studeného se také stává, že lidé psa po několika dnech či týdnech do útulku vracejí. Prostě jeho chov nezvládnou. „Ano, stává se, že lidé psa vracejí. Důvod je ten, že pes se jinak chová v útulku či na procházce s novým pánem a jinak potom doma., je v jiném prostředí, ve stresu a může být pro svého nového pána nezvladatelný,“ říká muž, který se psy pracuje mnoho let. Podle něj se v Dětmarovicích od nových pánů vrací tak jeden pes z deseti.

K TÉMATU 

S DARY POMALU 

Ročně projde útulkem v Dětmarovicích 150 až 180 psů. /tulek má kapacitu 50 venkovních kotců. Nejvíce si je lidé berou na konci roku. Od října mají v kotcích o 20 psů méně. Podobně jako v jiných útulcích nabízejí zájemcům venčení psů. Pokud jde o dary, momentálně mají všeho dost. „Na Vánoce totiž chtějí všichni udělat dobrý skutek a my teď ty deky a hračky nemáme kam dávat. Lepší by bylo, kdyby lidé dary pro pejsky nosili průběžně během celého roku a ne najednou,“ říká Lubomír Studený.