„Jsme tady se psem poprvé a líbí se nám to tady. V minulosti jsem tudy párkrát procházel, ale viděl jsem, že lidi tady po psech uklízejí," uvedl muž z polské strany hranice.

„No, někteří tam skutečně neuklízejí a je to nepříjemné. Přesto tam ale s mým psem chodím ráda, líbí se mu tam, vyběhá se, očichává stopy po jiných psech a je mu tam dobře," uvádí o kus dál jedna z českotěšínských pejskařek.

První oplocený výběh pro psy v Českém Těšíně vznikl v rámci česko-polského projektu Zahrada dvou břehů a takto funguje od 1. července. Před tím zde byla louka pro volný pohyb psů bez oplocení.

„Oplocený výběh zvyšuje bezpečí a komfort pejskařů, ale i rodin s dětmi, protože hned vedle je na nábřeží travnatá plocha s brankami a dětské hřiště. Výběh je vybaven odpadkovým košem," uvedla k tomu českotěšínská mluvčí Dorota Havlíková.

Dodala, že volný pohyb psů umožňuje město také v lokalitách U Cihelen, na nábřeží Svobody a dále v ulicích Žukovská a Nová Tovární nad přehradou.

A jak vidí českotěšínská radnice zmíněnou kritizovanou čistotu?

„Ve výběhu se pravidelně uklízí pomocí vysavače na psí exkrementy. Najdou se samozřejmě lidé, kteří po svých psech neuklízejí, ale situace až tak dramatická není," říká mluvčí tamní radnice s tím, že město navíc dává pejskařům z bytových domů sto sáčků na psí výkaly ročně.

Zkušenosti s volnými plochami pro psy mají také v dalších městech. Například Havířov se pravidelně stará a čistí celkem 10 takových míst, situace kolem čistoty tam ale rovněž nijak vyhrocená není.

Karviná naopak volnou výběhovou plochu nemá, ale ve městě je dovolen volný pohyb psů po veřejných prostranstvích s výjimkou dětských hřišť, dětského koutku v parku a předzahrádek v restauracích.

„Velice se nám nyní osvědčily nádoby se sáčky, které jsme instalovali na deset míst ke vchodům do našich parků. Velmi brzy si lidé na to zvykli, takže dnes má doplňování na starost veřejná služba a lidé sáčky opravdu využívají, zlepšila se i čistota v parcích. Problémy bývaly na sídlištích třeba po zimě, kdy bylo hodně sněhu," říká k čistotě mluvčí zdejšího magistrátu Šárka Swiderová.

Přímo v centru Bohumína, v Rafinérském lesíku, zase mohou volně běhat bohumínští psíci. „Zkušenosti jsou dobré a už teď volají pejskaři po dalších takových plochách," uvádí mluvčí města Lucie Balcarová.

Bez volné psí plochy se pak zatím musí obejít pejskaři z Orlové. Podle vyjádření města totiž v centru schází vhodná plocha pro takový účel.