VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psi z útulku nacházejí nové domovy stále častěji

Počet psů v útulcích na Karvinsku se snižuje. To je jistě dobrá zpráva. Podle lidí, kteří se o opuštěná zvířata starají, je to jednoznačně díky rozšířenému čipování psů, mediální podpoře a rostoucímu zájmu lidí o to, mít doma čtyřnohého mazlíčka.

23.8.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

„Aktuálně máme padesát pejsků. Od té doby, co se čipují, se jejich stav snížil. Majitelé jsou totiž lehce dohledatelní," prozradila vedoucí útulku Max v Havířově Dagmar Polaková. Dodává, že před čipováním jich tam mívali 80 až 100.

Méně psů mají také v útulku v Karviné-Darkově.

„Momentálně tu máme celkem 16 pejsků. Fyzicky v útulku jich máme devět a dalších sedm je na zkoušku u lidí, kteří by si chtěli pejska pořídit. Celkově se jejich stav ale snižuje. Možná je to dáno čipováním, ale je to i díky medializaci," říká David Konieczný z karvinského útulku.

Úbytek psů zaznamenali také v Dětmarovicích, kde se v současné době nachází 22 pejsků, kapacita útulku je však 50.

Co se týká odchytů, mají v útulcích pořád plné ruce práce. „Stav odchytů se nesnížil, těch je stále dost. Jde jen o to, že nám tu pak pejsci nezůstávají, protože je díky čipování můžeme vrátit majitelům," říká Dagmar Poláková.

Velmi často se psi zaběhnou a skončí v útulku z jednoduchého důvodu: může za to počasí, především bouřky. „Pejsci se bojí a utíkají. Stejně tak se ztrácejí, když se pohybují někde, kde se odpaluje zábavní pyrotechnika," dodává vedoucí havířovského útulku.

Lidé si většinou myslí, že pejsků do útulku přibývá hlavně v období prázdnin a také po Vánocích. Není tomu tak ale všude, a pokud ano, nejedná se o žádný nárůst v enormních číslech.

„Po Vánocích nám lidé do útulku nosí hlavně štěňátka a je tomu tak i po prázdninách. Když začne škola, majitelé zjistí, že nemají čas se mu věnovat. Ale určitě to není žádná hrůza," uvedl David Konieczny.

Každoročně mají o trochu větší nárůst pejsků po vánočních svátcích také v útulku v Havířově. Naopak pracovníci toho bohumínského si nemyslí, že by byl příjem pejsků spojen s ročním obdobím.

K tomu, že se lidé dozvídají o psech v útulcích a často si je berou domů, pomáhá i medializace těchto zařízení. Řada útulků nějakým způsobem svá zvířata propaguje, snaží se o to, aby byli vidět. Ať už prostřednictvím sociálních sítí, televize či novin. Například pejsci z Karviné jsou vidět v Moravskoslezské regionální televizi Polar a pravidelně se jejich fotky objevují i v Karvinském deníku.

Zviditelnění prostřednictvím televize využívají také v Bohumíně. „Pejsci mají možnost prezentovat se prostřednictvím bohumínské televize TIK. Už pár let natáčíme rubriku Chceme domů," říká dobrovolnice bohumínského útulku Radka Matonogová.

„Snažíme se také zapojovat do různých akcí. Jezdíme na umísťovací výstavy v okolí, jsme součástí charitativního projektu Nazí jsme krásní a pravdiví. Zkrátka chceme, aby veřejnost útulkové pejsky nepřehlížela a vnímala je v pozitivním smyslu," dodává.

Ilustrační foto.

Zájem o pomoc neopadá

V posledních letech už dobrovolnictví v útulcích není žádnou novinkou. Naopak se tato snaha lidí pomoci nějakým způsobem zvířatům v těchto útočištích stále stupňuje. Jedná se jak o sponzorské dary, tak o dobrovolné venčení. Zajímavostí je i „pěstounská péče" pro psy.

Dárek ocení každý, i pejsci a především ti, co jsou v útulku. „Sami od sebe nám lidé nosí pamlsky, konzervy, piškoty, deky nebo granule. Někteří pořádají i sbírky, především na Vánoce," říká David Konieczný z útulku v Karviné-Darkově.

Podle Radky Matonogové, dobrovolnice z útulku v Bohumíně, se stává, že se někdo ozve s tím, že by útulku rád něco daroval, a ptá se, co je nejdříve potřeba. „Je skvělé, že má někdo zájem a že se zároveň předem zeptá, můžeme tak poprosit o to, čeho je v současné chvíli nedostatek," vysvětluje milovnice zvířat. Většina útulků dostává také finanční dary a má i své sponzory.

Velmi oblíbené je v poslední době také dobrovolné venčení. O to, přijít do útulku a vzít na procházku pejska, je mezi lidmi zájem a na Karvinsku to funguje ve většině útulků. „Jsme v útulku v podstatě průkopníci v dobrovolném venčení. Dříve to jinde nebylo a zájem je stále velký," uvedl Tomáš Fábry z útulku v Orlové.

V havířovském útulku venčí psy denně kromě pondělí od roku 2011. „Máme s tím dobré zkušenosti. Je to možnost si toho pejska vyzkoušet. Někdy se i stane, že lidé přijdou popáté, pošesté a pejska si vezmou domů," přidává se vedoucí útulku Max v Havířově Dagmar Polaková.

Podle Davida Konieczného z karvinského útulku chodí psy venčit z 90 procent stále stejní lidé. Mnozí denně.

Ruku v ruce s dobrovolným venčením je i tzv. pěstounská péče pro pejsky. „Přišli jsme s tím, že dáváme pejsky na zkoušku. Pokud si člověk není jistý, jestli pejska zvládne, a váhá, tak mu ho dáme na víkend. Je to taková novinka. Prolomí to bariéry, pokud potřebují týden, dáme jim týden," říká Tomáš Fábry z Orlové.

Pěstounskou péči provozují také v Karviné. „Pejsky dáváme na zkoušku. To je většinou tak na týden až na čtrnáct dní. Potom, pokud má člověk zájem, mu jej dáme do pěstounské péče. Ta trvá čtyři měsíce a v tomto období nám pejska můžou bez udání důvodu stále vrátit. Pokud si ho i po čtyřech měsících chtějí nechat, stanou se z nich jejich majitelé," tvrdí David Konieczný.

Na pěstounskou péči jsou názory dva. Majitelé si ji v mnoha případech pochvalují. A dá se říct, že s ní mají především dobrou zkušenost. Možnost si pejska vyzkoušet většinou prolomí ledy a lidé si čtyřnohého mazlíčka už doma nechají.

Objevují se ale i názory, že není dobré takto pejska půjčovat, a to především v případech, kdy se lidé rozhodnou ho po nějaké době opět vrátit do útulku.

Chtěla bych, aby každý pes měl pána, říká dobrovolnice Michaela

.

Na pejsky z útulků lidé nezanevřeli. Naopak se jim v poslední době snaží všemožným způsobem pomoct. A najdou se i tací, kteří se rozhodnou do toho zapojit i veřejnost. Jedním z nich je Michaela Ďurišová, dvacetiletá studentka, která před rokem uspořádala oficiální sbírku pro psí útulek v Karviné-Darkově. „Pes je nejlepší přítel člověka a to platí a vždy platit bude," říká.

„Vždy jsem do útulku v zimních měsících darovala deky, plus i něco na zub. Občas jsem se zmínila známým, přátelům a nakonec mě napadlo uspořádat to ve velkém," vypráví Michaela Ďurišová. Nápad na založení sbírky byl čistě její, s mnoha věcmi jí ale pomohla maminka.

Co mladou dívku k uspořádání sbírky vedlo? „Od mala mám vztah ke zvířatům, obzvláště ke psům. Sama doma jednoho mám, nadevše ho miluju a on mi to dvojnásobně vrací. To je ten důvod, proč jsem si vybrala zrovna útulek. Chtěla bych, aby každý pes měl pána, který ho bude mít rád," vypráví.

Sbírka, kterou mladá milovnice pejsků uspořádala, měla veliký úspěch. „Vůbec jsem nečekala tolik příspěvků a tak hojnou účast lidí." S negativními reakcemi se prý nesetkala.

V současné době Michaela studuje v Hradci Králové, kde také občas chodí venčit pejsky do místního útulku. „Při venčení si pes zvykne na vodítko, je civilizovaný. Nemyslím si ale, že je dobře, když ho venčí pořád jeden a ten samý člověk, aby si na něj pak pejsek nevytvořil citový vztah," uvádí možný problém s dobrovolným venčením Michaela.

„Když se psi střídají u různých „venčitelů", tak proč ne. Je to lepší než celý den v kotci," dodává.

Sbírka, kterou Michaela pořádala v loňském roce, nejspíš nebyla její poslední. Peníze na pomoc pejskům by chtěla získat znovu. „Vzhledem k tomu, že už moc času ve Stonavě netrávím, tak nemám tolik prostoru na přípravu, mám ale v plánu zkusit uspořádat sbírku v polovině září. Není to zatím vůbec jisté, snad se mi to povede," dodává.

Markéta Šulejová

Autor: Redakce

23.8.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 24 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra na ambulanci ortopedie a chirurgie páteře na RANNÍ SMĚNY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kvalifikační požadavky:, • odborná způsobilost dle zákona č. 96/2004 Sb. , • zdravotní způsobilost a bezúhonnost dle zákona č. 96/2004 Sb. , Nabízíme:, • možnost odborného růstu, , • práci ve špičkově vybavené nemocnici, , • zaměstnanecké benefity :, - příspěvek na stravování, - příspěvek na životní pojištění ve výši 450,- Kč měsíčně, - 10% sleva na nákup v kantýně, - týden dovolené navíc, - vánoční balíčky nebo dárkové poukázky, - bezplatná hospitalizace na nadstandartním pokoji pro zaměstnance, pro rodinné příslušníky sleva 70%, - plná náhrada nákladů na vzdělání u nás i v zahraniční, - zajištění zvýhodněného volání u mobilního operátora a to i pro rodinné příslušníky.. Pracoviště: Karvinská hornická nemocnice a.s. - sídlo, Zakladatelská, č.p. 975, 735 06 Karviná 6. Informace: Taťána Bělicová, +420 596 380 443. Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 25 000 Kč Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Konstruktér. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - znalost práce na PC (Autocad, Inventor), - zpracování technické dokumentace, - chuť učit se novým věcem, - pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, - životopisy zasílejte na pam@trestles.cz. Pracoviště: Trestles, a.s. - dětmarovice, 735 71 Dětmarovice. Informace: Miroslava Gruščíková, . Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 14 900 Kč Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: hledáme spolehlivý a zodpovědný přístup k práci, pečlivost a samostatnost, zručnost, praxe v oboru výhodou, zdravotní průkaz podmínkou.. Pracoviště: Lázně darkov, a.s., Čsl. armády, č.p. 2954, 733 01 Karviná 1. Informace: Miroslav Maruniak, +420 596 372 328. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 23 000 Kč Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Elektrotechnik přístrojů, strojů a zařízení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Rudé armády 639/25, karviná-hranice, Rudé armády, č.p. 639, 733 01 Karviná 1. Informace: Hana Wilczková, +420 596 302 326.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Octavia kombi

Typická ojetina? Dvanáct let stará se 140 tisíci kilometry. Nejčastěji octavia

Roman Nádvorník na lavičce Karviné skončil.

Šok! Karviná odvolala trenéra Nádvorníka

Uskuteční se další ročník akce Noc venku

Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 se uskuteční kampaň Noc venku, kterou pořádají organizace věnující se lidem bez domova. Tato akce v Česku již sedmým rokem úspěšně boří předsudky vůči lidem bez domova a zároveň nabízí návštěvníkům kromě kulturního programu také možnost vyzkoušet si přenocování na ulici na vlastní kůži.

Leoš Mareš je Ježíškovo vnouče, v domově seniorů rozjel i malý dýchánek

Přirozený sympaťák, který ani po show, která trvala do brzkých ranních hodin, nemá problém přijet do Domova pro seniory v Horní Suché a s místními dámami tam při sobotě rozjet malé rozverné dopolední mecheche. Leoš Mareš se stal jedním z Ježíškových vnoučat. Do Horní Suché přijel za paní Zdeňkou Bagierovou, které pod stromeček nadělil nový elektrický invalidní vozík.

Letošní Miss Karkulku ovládly dívky z Karviné

Bohumínský hotel Pod zeleným dubem má za sebou finále soutěže krásy Miss Karkulka 2018, které ovládly středoškolačky původem z Karviné, resp. Albrechtic.

OBRAZEM: Začínají mrazy, Lysá zažila nejstudenější den v sezoně

Po teplotně nadprůměrných podzimních týdnech začala v regionu úřadovat zima. Podle předpovědi meteorologů se budou teploty po celý příští týden pohybovat přes den jen těsně nad bodem mrazu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT