VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psi z útulku nacházejí nové domovy stále častěji

Počet psů v útulcích na Karvinsku se snižuje. To je jistě dobrá zpráva. Podle lidí, kteří se o opuštěná zvířata starají, je to jednoznačně díky rozšířenému čipování psů, mediální podpoře a rostoucímu zájmu lidí o to, mít doma čtyřnohého mazlíčka.

23.8.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

„Aktuálně máme padesát pejsků. Od té doby, co se čipují, se jejich stav snížil. Majitelé jsou totiž lehce dohledatelní," prozradila vedoucí útulku Max v Havířově Dagmar Polaková. Dodává, že před čipováním jich tam mívali 80 až 100.

Méně psů mají také v útulku v Karviné-Darkově.

„Momentálně tu máme celkem 16 pejsků. Fyzicky v útulku jich máme devět a dalších sedm je na zkoušku u lidí, kteří by si chtěli pejska pořídit. Celkově se jejich stav ale snižuje. Možná je to dáno čipováním, ale je to i díky medializaci," říká David Konieczný z karvinského útulku.

Úbytek psů zaznamenali také v Dětmarovicích, kde se v současné době nachází 22 pejsků, kapacita útulku je však 50.

Co se týká odchytů, mají v útulcích pořád plné ruce práce. „Stav odchytů se nesnížil, těch je stále dost. Jde jen o to, že nám tu pak pejsci nezůstávají, protože je díky čipování můžeme vrátit majitelům," říká Dagmar Poláková.

Velmi často se psi zaběhnou a skončí v útulku z jednoduchého důvodu: může za to počasí, především bouřky. „Pejsci se bojí a utíkají. Stejně tak se ztrácejí, když se pohybují někde, kde se odpaluje zábavní pyrotechnika," dodává vedoucí havířovského útulku.

Lidé si většinou myslí, že pejsků do útulku přibývá hlavně v období prázdnin a také po Vánocích. Není tomu tak ale všude, a pokud ano, nejedná se o žádný nárůst v enormních číslech.

„Po Vánocích nám lidé do útulku nosí hlavně štěňátka a je tomu tak i po prázdninách. Když začne škola, majitelé zjistí, že nemají čas se mu věnovat. Ale určitě to není žádná hrůza," uvedl David Konieczny.

Každoročně mají o trochu větší nárůst pejsků po vánočních svátcích také v útulku v Havířově. Naopak pracovníci toho bohumínského si nemyslí, že by byl příjem pejsků spojen s ročním obdobím.

K tomu, že se lidé dozvídají o psech v útulcích a často si je berou domů, pomáhá i medializace těchto zařízení. Řada útulků nějakým způsobem svá zvířata propaguje, snaží se o to, aby byli vidět. Ať už prostřednictvím sociálních sítí, televize či novin. Například pejsci z Karviné jsou vidět v Moravskoslezské regionální televizi Polar a pravidelně se jejich fotky objevují i v Karvinském deníku.

Zviditelnění prostřednictvím televize využívají také v Bohumíně. „Pejsci mají možnost prezentovat se prostřednictvím bohumínské televize TIK. Už pár let natáčíme rubriku Chceme domů," říká dobrovolnice bohumínského útulku Radka Matonogová.

„Snažíme se také zapojovat do různých akcí. Jezdíme na umísťovací výstavy v okolí, jsme součástí charitativního projektu Nazí jsme krásní a pravdiví. Zkrátka chceme, aby veřejnost útulkové pejsky nepřehlížela a vnímala je v pozitivním smyslu," dodává.

Ilustrační foto.

Zájem o pomoc neopadá

V posledních letech už dobrovolnictví v útulcích není žádnou novinkou. Naopak se tato snaha lidí pomoci nějakým způsobem zvířatům v těchto útočištích stále stupňuje. Jedná se jak o sponzorské dary, tak o dobrovolné venčení. Zajímavostí je i „pěstounská péče" pro psy.

Dárek ocení každý, i pejsci a především ti, co jsou v útulku. „Sami od sebe nám lidé nosí pamlsky, konzervy, piškoty, deky nebo granule. Někteří pořádají i sbírky, především na Vánoce," říká David Konieczný z útulku v Karviné-Darkově.

Podle Radky Matonogové, dobrovolnice z útulku v Bohumíně, se stává, že se někdo ozve s tím, že by útulku rád něco daroval, a ptá se, co je nejdříve potřeba. „Je skvělé, že má někdo zájem a že se zároveň předem zeptá, můžeme tak poprosit o to, čeho je v současné chvíli nedostatek," vysvětluje milovnice zvířat. Většina útulků dostává také finanční dary a má i své sponzory.

Velmi oblíbené je v poslední době také dobrovolné venčení. O to, přijít do útulku a vzít na procházku pejska, je mezi lidmi zájem a na Karvinsku to funguje ve většině útulků. „Jsme v útulku v podstatě průkopníci v dobrovolném venčení. Dříve to jinde nebylo a zájem je stále velký," uvedl Tomáš Fábry z útulku v Orlové.

V havířovském útulku venčí psy denně kromě pondělí od roku 2011. „Máme s tím dobré zkušenosti. Je to možnost si toho pejska vyzkoušet. Někdy se i stane, že lidé přijdou popáté, pošesté a pejska si vezmou domů," přidává se vedoucí útulku Max v Havířově Dagmar Polaková.

Podle Davida Konieczného z karvinského útulku chodí psy venčit z 90 procent stále stejní lidé. Mnozí denně.

Ruku v ruce s dobrovolným venčením je i tzv. pěstounská péče pro pejsky. „Přišli jsme s tím, že dáváme pejsky na zkoušku. Pokud si člověk není jistý, jestli pejska zvládne, a váhá, tak mu ho dáme na víkend. Je to taková novinka. Prolomí to bariéry, pokud potřebují týden, dáme jim týden," říká Tomáš Fábry z Orlové.

Pěstounskou péči provozují také v Karviné. „Pejsky dáváme na zkoušku. To je většinou tak na týden až na čtrnáct dní. Potom, pokud má člověk zájem, mu jej dáme do pěstounské péče. Ta trvá čtyři měsíce a v tomto období nám pejska můžou bez udání důvodu stále vrátit. Pokud si ho i po čtyřech měsících chtějí nechat, stanou se z nich jejich majitelé," tvrdí David Konieczný.

Na pěstounskou péči jsou názory dva. Majitelé si ji v mnoha případech pochvalují. A dá se říct, že s ní mají především dobrou zkušenost. Možnost si pejska vyzkoušet většinou prolomí ledy a lidé si čtyřnohého mazlíčka už doma nechají.

Objevují se ale i názory, že není dobré takto pejska půjčovat, a to především v případech, kdy se lidé rozhodnou ho po nějaké době opět vrátit do útulku.

Chtěla bych, aby každý pes měl pána, říká dobrovolnice Michaela

.

Na pejsky z útulků lidé nezanevřeli. Naopak se jim v poslední době snaží všemožným způsobem pomoct. A najdou se i tací, kteří se rozhodnou do toho zapojit i veřejnost. Jedním z nich je Michaela Ďurišová, dvacetiletá studentka, která před rokem uspořádala oficiální sbírku pro psí útulek v Karviné-Darkově. „Pes je nejlepší přítel člověka a to platí a vždy platit bude," říká.

„Vždy jsem do útulku v zimních měsících darovala deky, plus i něco na zub. Občas jsem se zmínila známým, přátelům a nakonec mě napadlo uspořádat to ve velkém," vypráví Michaela Ďurišová. Nápad na založení sbírky byl čistě její, s mnoha věcmi jí ale pomohla maminka.

Co mladou dívku k uspořádání sbírky vedlo? „Od mala mám vztah ke zvířatům, obzvláště ke psům. Sama doma jednoho mám, nadevše ho miluju a on mi to dvojnásobně vrací. To je ten důvod, proč jsem si vybrala zrovna útulek. Chtěla bych, aby každý pes měl pána, který ho bude mít rád," vypráví.

Sbírka, kterou mladá milovnice pejsků uspořádala, měla veliký úspěch. „Vůbec jsem nečekala tolik příspěvků a tak hojnou účast lidí." S negativními reakcemi se prý nesetkala.

V současné době Michaela studuje v Hradci Králové, kde také občas chodí venčit pejsky do místního útulku. „Při venčení si pes zvykne na vodítko, je civilizovaný. Nemyslím si ale, že je dobře, když ho venčí pořád jeden a ten samý člověk, aby si na něj pak pejsek nevytvořil citový vztah," uvádí možný problém s dobrovolným venčením Michaela.

„Když se psi střídají u různých „venčitelů", tak proč ne. Je to lepší než celý den v kotci," dodává.

Sbírka, kterou Michaela pořádala v loňském roce, nejspíš nebyla její poslední. Peníze na pomoc pejskům by chtěla získat znovu. „Vzhledem k tomu, že už moc času ve Stonavě netrávím, tak nemám tolik prostoru na přípravu, mám ale v plánu zkusit uspořádat sbírku v polovině září. Není to zatím vůbec jisté, snad se mi to povede," dodává.

Markéta Šulejová

Autor: Redakce

23.8.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Mechanik elektronik průmyslového, výrobního zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vaší náplní práce bude:, - ustavení, připojování a zkoušky nových strojů a zařízení, - preventivní a prediktivní údržba strojů a zařízení podle plánu, - odstraňování poruch strojů, - návrh, realizace a dokumentace zlepšení strojů, která přispívají k vyšší kvalitě a produktivitě, , Požadujeme: , - odborné vzdělání technického směru, - elektrovzdělání minimálně §5 vyhl. 50/78, - čtení technické dokumentace, - zkušenosti s opravami výrobních linek, , Výhodou: , - alespoň částečná znalost programování PLC, - praxe ve strojírenském, případně automobilovém průmyslu, - znalost procesu svařování (CO2), , Nabízíme:, -práci, kde můžete být platným členem týmu, -firmu, které se daří a kde je tým lidí, který chce svou práci dělat stále lépe, -a také zaměstnanecké výhody (dovolená navíc, cílové odměny, kurzy Aj, osobní ohodnocení, životní pojištění, dotované firemní stravování, zaměstnanecké slevy a další), , V případě zájmu nám zašlete strukturovaný životopis v českém jazyce s fotografií.. Pracoviště: Sejong czech s.r.o.- sídlo, Na Novém poli, č.p. 385, 733 01 Karviná 1. Informace: Pavel Němec, +420 552 305 814.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Instalatér, topenář 110 Kč

Instalatéři vodovodů Instalatéři vodovodů a svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Praha : 10 dnů práce 4 dny volno;, pracoviště Olomouc : 5 dnů práce 2 dny volno., Doprava a ubytování zajištěná, výhoda řidič sk. B; , požadavky: svář. průkaz - plyn;, KONTAKT: předem telefonicky dohodnout schůzku. Pracoviště: Romana tomisová, Třinecká, č.p. 111, 735 42 Těrlicko. Informace: Romana Tomisová, +420 773 826 190.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 22 500 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů strojníci kolového nakladače. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha kolového nakladače (20 t), zodpovědnost za technický stav a jeho údržbu. Náplní práce je nakládka uhlí na nákladní automobily, doprava uhlí do násypek, figurace. Dále provádění pravidelné a preventivní údržby výrobního zařízení v areálu firmy. Požadujeme časovou flexibilitu , Způsob kontaktu: osobně od 9.00 hod. do 13.00 hod.. Pracoviště: Coal mill a.s., 735 71 Dětmarovice. Informace: Kočí, +420 606 071 911.

Výroba - Výroba Montér 15 000 Kč

Montéři a opraváři slaboproudých elektrických vedení technici zabezpečovacích kamerových systémů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vyučení v oboru ELEKTRO (výhodou znalost elektro-slaboproudu), , dle zákona ČTR; zdravotní způsobilost; vhodné i pro obsolventy SŠ i VŠ, Platové podmínky budou upřesněny u osobního jednání., , KONTAKT: , Výběrové řízení proběhne , dne: 17.7.2018 v 8.30 hod., místo konání výběrového řízení:, ÚŘAD PRÁCE ČR - krajská pobočka v Ostravě, Kontaktní pracoviště Karviná, Tř. Osvobození 1388/60a, Karviná - Nové Město, 10. patro, dv. č. 1015, Životopisy doložit u výběrového řízení. Pracoviště: Ing. antonín kycik, Svatopluka Čecha, č.p. 713, 735 06 Karviná 6. Informace: Antonín Kycik, +420 596 345 098.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miminka.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Ilustrační foto.

Lidé: nové jízdní řády nám jen komplikují život

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Lidem se nelíbí, jak radnice vybírá ředitele školy

Rodiče školáků z Havířov-Šumbarku žádají město, aby zájmy jejich dětí byly nadřazeny politikaření některých radních. Proto podepsali petici, aby město jmenovalo ředitelem místní školy vítěze konkurzu.

Horník utrpěl těžký úraz hlavy

Polský horník pracující v podzemí černouhelného Dolu ČSM ve Stonavě utrpěl ve čtvrtek dopoledne těžké zranění hlavy.

Nově vlakem z Bohumína až k polskému Baltu

Už dnes večer vyjede z Bohumína nový přímý vlak Českých drah, který spojí Karvinsko, potažmo celý Moravskoslezský kraj s polskými přímořskými letovisky na Baltu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT