Vsobotu vyrazili havířovští myslivci na třetí plánovaný hon. Doby hojnosti jsou však už zdaleka pryč a zvěř se musela vpodstatě těžce hledat. „Před lety právě tato lokalita čítala nejvíce drobné zvěře. Lovilo se kolem 40 bažantích kohoutů. Časem se však stále méně a méně obdělávala zemědělská půda a ve městě přibývá více lidí se psy, které chtějí venčit. To všechno má negativní dopad. Samozřejmě, že nám vůbec nejde o to, aby byl odloven co největší počet zvěře, jde o regulaci. Musí být zachován poměr, jeden kohout na pět slepic, tak aby nebyl například narušen klid slepic, když sedí na vajíčkách. No, a když za celé období honu odlovíme jen 40 kohoutů na místo dřívějších zhruba 150 kusů, je to signál, že se něco děje. Zajíce díky stavu nelovíme takřka vůbec,“ řekl hospodář sdružení myslivců Jiří Mokrý.

Tím, že každý majitel chce pro svého čtyřnohého přítele jen to nejlepší a psa je třeba vyběhat, dochází i ke smrtelným napadením. „Je to tak. Nejde jen o to, že zvěř už nemá klid a stahuje se jinam, ale zaznamenáváme i napadené a pokousané srny. Zrovna včera jsme jednu mrtvou našli. Minulý rok byl u dvou případů majitel. Dostali každý 2 tisíce korun pokutu,“ dodal Mokrý.

Zasáhnout může myslivecká stráž, ale její pravomoci jsou příliš malé. Provádí kontrolu, ale vpodstatě majiteli volně pobíhajícího psa jen přátelsky domluví. „My stímto problémem nic nezmůžeme. Je to začarovaný kruh. VHavířově je nepoměr psů a pásem, kde by se mohli vyběhat. Proto, když už se člověk rozhodne si štěně pořídit, měl by se především zamyslet nad výběrem plemene. Protože pokud si pořídí velkého nebo loveckého psa, musí počítat sjeho nároky a myslet na to, zda mu může tyto podmínky vytvořit,“ doplnil hospodář.

Pomoc by také byla, kdyby majitelé neobhospodařených pozemků využili dotací na biopásy a provedla se výsadba pro zvěř.

Myslivci měli naplánované ještě dva hony, ale jeden musí zrušit. „Navrhneme na členské schůzi, aby se hon vSuché nekonal. I tam je málo zvěře a nebylo by vhodné do ní zasahovat. Zakončení sezony bude vŽivoticích, kde jsme vypouštěli letos mladé bažanty a předpokládáme, že přežijí do jara,“ doplnil Jiří Mokrý.