„Zúčastnit se může naprosto každý, pejsci všech ras, s průkazem původu i bez něj," vysvětluje vedoucí závodu Alice Pietroszková a dodává, že mezi závodníky je nejvíce německých ovčáků, ale také border kolie, knírač, hovawart nebo zlatý retrívr.

Ti závodili ve třech kategoriích, překonávali překážky, aportovali, předvedli svou poslušnost a někteří se zúčastnili závodu v obranách. Závod proběhl úplně stejně jako oficiální kynologické zkoušky. Kvalifikovaní rozhodčí vše bedlivě sledovali a rozdávali cenné body.

„Závody nejsou jen o výcviku a poslušnosti, ale hlavně o nervozitě. Tady si mohou psovodi i jejich svěřenci vyzkoušet atmosféru zkoušek, a to je obrovská výhoda," vysvětluje Pietroszková.

O náročnosti přípravy na kynologické závody ví své Soňa Barnová, která se svým čtyřnohým kamarádem Centesem získala úctyhodných 98 bodů ze sta.

„Trénink je opravdu důležitý, trénujeme každý den. Na pejska ale působí diváci, prostředí a vše kolem, takže nervozita vždy udělá své, a i když pejsek všechno umí, úspěch není nikdy stoprocentně zaručen," říká závodnice.

Psi i jejich vůdci předvedli perfektní výkony, za které získali zasloužený potlesk publika. Ti nejlepší si domů odnesli věcné ceny a vítězové jednotlivých kategorií navíc získali ručně vyřezávané dřevěné poháry.

Největší potlesk a sympatie publika si ovšem vybojovali pejsci, kterým se občas něco nepovedlo. „To, že pejsek neposlechne, se stává opravdu všem. Většinou to, co provádí perfektně při výcviku, pokazí v závodu a opačně," směje se Pietroszková.