Vše odstartoval na posledním zasedání zastupitel opoziční ODS Leoš Lukaštík, který vyslovil velké podezření na to, že práce dělají místo Metrostavu výhradně subdodavatelé.

„Podle smlouvy by se přitom mohli podílet maximálně na třiceti procentech prací. Zakázka by proto mohla být hodně předražená," uvedl na zastupitelstvu kromě jiného Lukaštík, který vyslovil i obavy z toho, aby město nemuselo nakonec půlmiliardovou dotaci vracet.

To zástupci vedení města odmítli, zcela jako jakékoliv jiné pochybení.

„Tuto věc samozřejmě šetříme. Už jsme hovořili se zhotovitelem, který problém s nadměrným zadáváním prací subdodavatelům odmítl. Stavební dozor navíc dělá pro město externí firma, která za vše ručí, takže pochybení z naší strany nehrozí," vysvětlil primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk.

Podotkl, že kdyby došlo k nějakému problému se subdodavateli, nebyla by určitě ohrožena samotná dotace.

„Při nedodržení smlouvy máme dohodnuté penále, a to bychom samozřejmě vymáhali," dodal.

Celkově vyjde kanalizace na více než šest set milionů korun, když by přes půl miliardy Havířov dostal z evropských fondů. Jak to vypadá, tak jisté v tuto chvíli určitě nemá podle státních úředníků opravdu nic.

„Ministr životního prostředí je o spekulacích kolem financování kanalizace v Havířově informován. Tyto spekulace nebere na lehkou váhu a nařídil v této věci audit. Pokud se ukáže, že projekt neprobíhal podle daných podmínek, je možné zahájit proces vrácení finanční dotace z evropských fondů, který projekt kanalizace dostal," uvedl tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí ČR Matyáš Vitík.

Leoš Lukaštík názorem ministerských úředníků zaskočený nebyl. Naopak ho očekával. „Rozhodnutí ministerstva se nedivím. Pakliže byly jasně porušené zadávací podmínky a smlouva, tak by město mohlo přijít až o šest set milionů. Musíme se dopředu zeptat, když město o tyto obrovské dotace přijde, kdo to zaplatí a zda je reálné, že peníze následně město vysoudí na zhotoviteli nebo správci stavby, který zřejmě neplnil své povinnosti," dodal Lukaštík.

Čtěte také původní článek: Přijde Havířov kvůli stavbě kanalizace o půl miliardy?