„Jestli půjdu? Asi ne,“ říká Jana Krajčová, moje průvodkyně kostelíkem. „Ženy mají přece jen na Štědrý den hodně práce a já jsem večer hrozně unavená. Možná kdyby byla bohoslužba dopoledne,“ přemítá žena.

Byť se tomuto „titulu“ brání, působí tady jako neoficiální správkyně kostela. Nikoli však kostelnice „Ne, do toho nejdu. Bojím se, je to obrovská zodpovědnost, já bych z toho nespala. Měla jsem to doma, vím, co to obnáší,“ říká žena, jež bydlí v domku ani ne 50 metrů od kostela. A zná ho velmi dobře i proto, že kostelníkem tu do roku 1972 býval její dědeček František Sikora a poté i její otec Karel.

Díky snížení daně jsou pohonné hmoty u pump v Polsku ještě levnější než dosud. Litr Naturalu95 vyjde na 32 korun.
Češi v Polsku: tankování ještě výhodnější, cena spadla o téměř dvě koruny

„Já jsem spíše průvodkyně. Mám samozřejmě klíče od kostela a když přijede nějaké návštěva nebo zájezd, třeba školáci, tak je provedu a povyprávím jim o historii kostela,“ říká žena a připomíná, že v minulosti v kostele zpíval vánoční koncerty karvinský sbor Permoník.

Prozrazuje také, že kostel čeká zřejmě už na jaře oprava. „Chystá se generální rekonstrukce, protože dřevo je napadené červotočem. Přestože se dělaly impregnace a nátěry a v roce 2005 se měnily některé trámy, ale už to zase potřebuje opravu. A to zřejmě včetně střechy. Pan farář říkal, že rozhodnout se má do Velikonoc,“ dodává Jana Krajčová.

Uzavřené stánky na Masarykově náměstí v Karviné. Vánoční trh se nekoná.
Obchody, úřady, kina. Otevírací doby na Karvinsku o Vánocích a do konce roku

Vánoční atmosféra v této unikátní stavbě musí být bezpochyby magická a protože kostelík leží jen pár desítek metrů od polské hranice, stejně jako v minulých letech nebudou na půlnoční chybět ani obyvatelé sousední obce za hranicí