Milovníci goralské kultury Lenka Koždoňová a Michal Milerski ze sdružení Koliba se podělili o své zážitky z nevšedního putování s ovcemi v rámci akce „Karpatský redyk 2013", jehož byli spoluorganizátory na českém území.

„Netradiční projekt Karpatský redyk dostal jméno podle způsobu putovního pastevectví, takzvaného redykání: samotný pojem redyk znamená přesun," vysvětlila paní Lenka.

Akce byla symbolickou rekonstrukcí pouti dávných Valachů s ovčími stády karpatským obloukem do Beskyd. Ovšem to, co v minulosti šli pastevci staletí, účastníci redyku zvládli v mnohém kratším čase.

„Trasa začínala v Rumunsku v květnu, pokračovala přes část Ukrajiny, Polska až na Valašsko. Skončila v září v rožnovském skanzenu. Během čtyř měsíců ovce přešly popásáním 1350 kilometrů. Stáda i místní průvodci se střídali. Jen pastýři Cristi Suciu z Rumunska a Piotr Kohut z polského Koniakowa absolvovali celou trasu," uvedl Michal Milerski.

On sám s Lenkou Koždoňovou a jejím synem se k nim přidali na Košařiskách a společně šli moravskými a slezskými Beskydami.

Na přípravě, která trvala tři roky, pracovala celá skupina lidí ze všech karpatských zemí. „To je to krásné, že jsme se dokázali domluvit a podpořit pastevecké tradice,"poznamenala Lenka Koždoňová.

Ovčí putování po hřebenech hor připomnělo nejen valašské osídlování Karpat. „Chtěli jsme, aby si lidé uvědomili, že ovce jsou potřebné i dnes a jsou součástí našeho života,"uzavřel Milerski, který je vášnivým chovatelem ovcí.

EMILIE ŚWIDROVÁ