Agendy je tolik, že daný úsek musel posílit o šest pracovních míst. Radar zachytí až tisíce případů překročení rychlosti za jediný měsíc.

„Dosavadní maximum těchto přestupků bylo vloni v listopadu, jejich počet byl 3 297,“ uvádí mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

„Zasílání pokut mělo kvůli nárůstu agendy zpoždění až několik měsíců a to se některým občanům nelíbilo. Teď už by situace měla být lepší,“ říká dále k situaci.

Orlovský radar má celkem tři stanoviště. Strážníci ho průběžně přesouvají, takže šoféři nikdy netuší, na kterém stanovišti se zrovna měří. Také podle ohlasu místních obyvatel jsou měřené úseky vybrány v ulicích 17. listopadu, Slezská a Zátiší.

„Největší počet překročení rychlosti o 40km/h a více byl zatím zaznamenánv ulici Zátiší, případů je dosud 13 a nejvyšší změřená rychlost byla 106 km/h, a to již po odečtu příslušné toleranční odchylky,“ připojuje mluvčí orlovské radnice.

Mezi veřejností se sice ozývají i hlasy proti, které tvrdí, že jediný účel radarů je přínos do obecní kasy. Nejen výše uvedené údaje ale ukazují, že prevence, byť v podobě biče, je potřeba.

Podobnou cestou jdou například také v Havířově. Tam si rychlost ve městě hlídají pomocí tzv. úsekového měření. Úsekové radary fungují v Dělnické ulici a Národní třídě a ihned po jejich spuštění se rovněž strhla doslova lavina přestupků a zdejší magistrát musel také personálně posílit. Navíc, již brzy se bude měřit na třetím místě Havířova, nový úsekový radar bude sloužit na Dlouhé třídě.

Zdejší radní si od toho slibují snížení rychlosti vozidel na povolenou padesátku v místě, kde je několik přechodů pro chodce. 

„Bezpečnost lidí je pro nás prioritou. V lokalitě jsou dvě základní školy a automobilový provoz je opravdu velký,“ uvedla pro Deník již dříve primátorka města Jana Feberová. 

Prevenci i represi tohoto typu vítá také policie.

„Už jen pro to, že nedodržování rychlosti je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Situace na silnicích okresu přitom není nejlepší, počet nehod, včetně střetů s chodci, je pořád poměrně vysoký a každý prvek, který situaci může zklidnit 'a zlepšit, je samozřejmě vítaný,“ podotkla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.