A mezi radními rozhodně nepanuje v této věci jednota. „Iniciativa projednávání vyčlenění tepla mimo rámec jednotné SMO je iniciativa dosavadního pana starosty. Právě on jej znovu vytáhl na středeční jednání,“ uvedl radní za ODS Martin Sliwka.

Dceřiná firma


Starosta Jiří Michalík vidí vyčlenění divize tepla ze struktury Služeb města Orlová jako správný krok. Mohla by prý fungovat například jako dceřiná společnost až do nynějška jednotného celku.

„Chceme teplo vyčlenit, především kvůli účetnictví. Tak, aby bylo transparentní,“ tvrdí starosta.

Důvodem přeložení z předešlé rady na tu středeční je podle něj nepřítomnost radního Alfreda Roika. „Na minulém zasedání nebyl přítomen, proto jsme to přeložili, aby měli možnost hlasovat všichni,“ uvedl Michalík.

Celé záležitosti se ještě před volbami věnoval Waldemar Danělišyn, nově zvolený zastupitel. Ten ve svých textech ohledně problematiky tepelného hospodářství ve městě popisoval, že město chystá privatizaci tepla a co to pro občany bude ve výsledku znamenat.

Smyšlená kritika?


Podle orlovských radních jsou jeho texty postaveny na smyšlených informacích, přičemž jeden z nich byl korunován výčtem těch, kteří jsou údajně za chystanou privatizaci zodpovědní.

Privatizace podle starosty Michalíka v nejbližší době neproběhne. „Měli jsme sice nabídky od zájemců, ale byly zhruba o 60 milionů nižší, než jaká je účetní hodnota divize tepla. Proto jsme se rozhodli neprodávat ji, ale pouze vyčlenit tak, aby účetnictví bylo přehledné a bylo vidět, kolik dodávky tepla do bytů, domů a firem městu vynášejí,“ uvedl Michalík.

Za šíření poplašných zpráv chtěla radnice podat na Waldemara Danělišyna trestní oznámení. To ale nakonec na policii neodešlo, naopak radní vyčkávají, aby mohli další postup zvolit až podle toho, co bude obsahovat trestní oznámení již podané Danělišynem.