V karvinském okrese budou muset živnostníci i další veřejnost vyřizovat tyto záležitosti v Karviné. Úřad pak do konce roku zcela zavře pobočky v Českém Těšíně, Bohumíně a Orlové.

„Vedení města už jedná s finanční správou, aby byl v úředních dnech v budově radnice k dispozici alespoň jeden pracovník finančního úřadu, kterému by občané mohli odevzdat daňové přiznání, ale i například vyřídit daň z nemovitosti a další běžnou agendu," uvedla k tomu mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

A podobně reagují také další radnice měst, jejichž obyvatel se to týká.

„Máme shodný názor. Nejde ani tak o velké podnikatelské subjekty, ale právě o drobné živnostníky, kteří na tato pracoviště dosud docházeli, a také o další běžné občany," uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Také podle starosty Orlové Tomáše Kuči je toto velmi důležité. „Musíme si uvědomit, že naši živnostníci i občané už za poslední roky místní úředníky finančního úřadu znali a při těchto osobnějších vazbách se při daných jednáních mohli dočkat i potřebné rady či, řekněme, více osobního přístupu. Ne každý je přece jen při vyřizování podobné agendy až tak zběhlý. Obávám se ale, že toto už při centralizování této služby do jedné pobočky pro celý okres nebude možné," podotkl orlovský starosta.

Právě také Orlová se tak připojila k ostatním městům, ktera již příslušnou žádost zaslala také ministru financí Andreji Babišovi. Společná schůzka a další jednání o celé situaci by se měly konat koncem srpna.

Finanční úřad nyní říká, že daně a poplatky lze v Moravskoslezském kraji kromě dále fungujících pokladen pro výběr hotovostních plateb uhradit také bezhotovostně, včetně využití internetového bankovnictví, nebo poštovní poukázkou ve všech pobočkách České pošty.

„Kompletní informace k placení daní a poplatků jsou dostupné na každém územním pracovišti finančního úřadu a elektronicky na www.financnisprava.cz v záložce placení daní," doplnila mluvčí Finančího úřadu Moravskoslezského kraje Petra Homolová.