Statutární město Havířov hodlá v příštích 5 letech investovat až 500 milionů korun do oprav bytového fondu. Neodkladně je třeba opravit zejména nevyhovující výtahy a provést generální opravy elektroinstalací. Nadále pak bude pokračovat zateplování a celkové sanace domů, aby jejich provoz byl nejen úsporný, ale také uživatelsky maximálně komfortní, a to funkčně i esteticky.

Investice budou mít vliv na výši nájemného

O plánu na zvýšení nájemného se ve městě hovoří nějakou dobu. Nyní byla zveřejněna finální podoba založená na koaliční shodě. 

„Po pečlivém rozboru současného stavu hodláme také přistoupit ke sjednocení vstupních podmínek pro žadatele o byt. Zruší se předplácení nájemného na půl roku dopředu, sjednotí se požadované kauce a nájemné ve všech městských částech. Tento systém bude výhodnější pro rodiny s malými dětmi a mladé nájemníky, kteří neměli dostatek financí na zaplacení nájmu na šest měsíců dopředu“ přiblížil jednatel MRA Róbert Masarovič. Průměrná měsíční výše nájemného činí dnes 53,37 Kč/m2. Nově se stanoví jednotná základní sazba 75 Kč/m2,která se projeví zejména u nových žadatelů a nájemců, kteří v městských bytech nežijí déle než 3 roky a proto mají nájemní smlouvu na dobu určitou. I tato sazba však může být formou slevy snížena na 70 Kč/m2 v domech, které prozatím nebyly sanovány, resp. až na 60 Kč/m2 u tzv. bytů druhé kategorie.

Vše o chystaných novinkách čtěte ve zprávě města a Městské realitní agentury

Přečtěte si, jak se psalo o zdražení nájemného v roce 2011