Starousedlíci si před časem stěžovali, že se v jejich sousedství objevují lidé, kteří se do volných bytů stěhují z jiných měst a dostávají se s nimi do konfliktů. Jedná se o lidi, kteří se za pomoci různých sociálních služeb učí znovu žít v bytech.

Podobné projekty na obsazování volných bytů sociálně potřebnými fungují také v okolí Havířova, například Orlové, Karviné, Ostravě nebo Frýdku-Místku. Podle kritiků jde o obchod s chudými lidmi, když se stěhují z ubytoven do bytů, kde by se nikdo jiný nestěhoval a kde za ně platí nájemné stát, stejně jako na ubytovně. Podle zastánců jde o prospěšnou sociální službu s motivací k práci a řádnému bydlení.

V Havířově za aktivitou stojí spolek Šumbarák. Ten má od RPG pronajato necelých 200 bytů, které pronajímá sociálně potřebným. Koncem loňského roku se však systém začal hroutit, když narůstal dluh na nevybraném nájemném. Dluh Šumbaráku vůči RPG má činit několik statisíců korun. Vyhrocená situace vyvrcholila změnou vedení spolku. Odešel zakládající člen Ivan Fabík, někdejší šéf havířovských junáků.

Původní myšlenka

„Myšlenka je dobrá a jinde funguje. Bohužel, v Havířově těch bytů bylo na jednoho člověka moc a přerostlo mi to přes hlavu, i když jsem na to upozorňoval a žádal posílení týmu. Není však pravdou, že by se nějaké peníze z nájemného ztratily. Co bylo od klientů vybráno, to bylo také odevzdáno. Dluh vznikl například tím, že Šumbarák musel platit nájem i za neobsazené byty, nebo jde o nájemné po lidech, kteří se museli pro neplnění podmínek odstěhovat a peníze už jsou nevymahatelné," vysvětlil Fabík.

Šumbarák se snaží pomáhat určité skupině lidí, kteří se chtějí vrátit z ubytoven do běžného života v klasických bytech. Zatímco v ubytovně žije několikačlenná rodina v jedné místnosti a se společným sociálním zázemím na chodbě, za téměř stejnou částku může bydlet v nájemním bytě. Běžný byt však sociálně slabým lidem nikdo nepronajme, protože nemají našetřeno na kauci a vlastník bytu si nechce do bytu pustit problémové nájemníky.

„Proto jsme se stali jakýmisi prostředníky. Od RPG jsme si pronajali byty, které jsme pronajali lidem z ubytoven. Podmínkou bylo splnění některých kritérií. Nemusí platit kauci a na jejich život dohlížejí sociální služby, včetně městské sociálky, Armády spásy, Slezské diakonie a další. Lidé však nemají klasickou nájemní smlouvu, ale takovou, která umožňuje mnohem rychlejší vystěhování, pokud by dělali problémy, především nedokázali platit nájemné a služby," dodal Fabík.

Původně dobrá spolupráce se Šumbarákem se zkazila také podle poskytovatelů sociálních služeb.

„My jsme zprvu Šumbarák doporučovali jako službu pro maminky s dětmi. Docházelo však k tomu, že byty nebyly připravené a neměly základní vybavení. Problémy byly také se smlouvami, kvůli čemuž nemohly prokázat, že někde bydlí, nedostaly příspěvky na bydlení a vznikaly jim dluhy. Naše členství v Šumbaráku chceme ukončit," naznačila Blanka Wlosoková, vedoucí havířovského Domu pro matky s dětmi Armády spásy.

Radnici se sestěhování nelíbí

Děním na starém Šumbarku je znepokojeno vedení města.

„My jako město deklarujeme, že chceme být městem bezpečným, čemuž přistěhovávání občanů z různých koutů republiky neprospívá. Havířov má dost problémů se svými nepřizpůsobivými obyvateli, s nezaměstnaností nebo ekologií a já důrazně protestují proti tomu, aby se město stalo nějakou vyloučenou lokalitou. Velcí vlastníci bytového fondu by si měli uvědomit, jaké problémy mohou způsobit. Nechci se dočkat, že budou stovky lidé protestovat proti tomu, co se na Šumbarku děje," vyjádřil obavy primátor Havířova Daniel Pawlas.

Spolek se mění

Šumbarák chce v projektu pokračovat, zpřísnil však podmínky pro přidělování bytů. Obměnil také vedení svého výboru a věří, že zůstanou i poskytovatelé sociálních služeb.

„Jde o standardní přístup k umožnění bydlení pro sociálně potřebnější, kteří jsou motivováni bydlet ver vlastním. Jsou to často lidé, kteří dosud takto zvyklí bydlet nebyli a vyžadují péči sociálního pracovníka, nějaké vedení. Pokud se klient osvědčí, může se dostat do normálního nájemního vztahu. V tomto chceme pokračovat, jen je třeba se vyvarovat chyb předchozího vedení. Zpětně musíme dávat dohromady účetnictví po bývalém vedení, které nám dosud nedodalo podklady z loňského roku. Posílili jsme tým, který se o naše klienty stará, otevřeli jsme novou provozní kancelář a zvažujeme také, že jako sociální služba budeme působit i my," řekl předseda řídícího výboru Šumbaráku Petr Šipula.