Turné nazvané Debaty bez cenzury odstartoval Vít Rakušan za velkého zájmu médií. Sklidil vlnu kritiky jak od novinářů, tak politických soupeřů. Předseda hnutí STAN zdůrazňuje, že záměrně mířil tam, kde očekával převahu kritiků. Zároveň tím zkusil získat voliče v regionech, kde STAN podle výsledků z předchozích let příliš neboduje. Takto Rakušan během dvou měsíců objel severní Čechy a střední Moravu.

V Karviné se tykalo, v Havířově zdržovalo

V Karviné byl dvouhodinový maraton otázek a odpovědí prokládán pokřiky a nadávkami. Pro vicepremiéra byl doslova „křtem ohněm“. Publikum ho nešetřilo, ozýval se pískot, dva diskutující mu dokonce tykali, padaly nevybíravé nadávky. Hlavními tématy byly válka na Ukrajině, vysoká inflace, vysoké ceny energií a údajně „protilidová“ politika vlády Petra Fialy, jíž je Vít Rakušan členem. V Havířově byla atmosféra daleko klidnější a také kritiků a odpůrců nebylo tolik, jako v Karviné, kam se podle všeho sjelo dost příznivců SPD z různých koutů republiky.

Návštěva Víta Rakušana na debatě s občany, 22. ledna 2024, Karviná.
VIDEO: Nadávky, tykání, pískot. Ministr Rakušan zažil v Karviné ostrou debatu

V Havířově proběhl mítink s občany ve Společenském domě Reneta a první místopředseda vlády avizoval na sociálních sítích pro svou poslední debatní zastávku jedno překvapení. Tím asi byla ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, která bude kandidovat v letšoních volbách do Evropského parlamentu právě za STAN a Jan Farský, Rakušanův spolustraník a 1. místopředseda hnutí.

Debaty se jako divák zúčastnil třeba bývalý hejtman MS kraje a poslanec Ivo Vondrák.

Debata v Havířově začala desetiminutovým monologem prvního diskutéra, kterého ministr Rakušan posléze zastavil a odňal mu mikrofon, aby se dostalo i na další lidi. To se ale moc nedařilo, protože po něm diskutovalo ještě několik lidí, kteří ministrovi místo jedné či dvou kladli přímo salvu otázek.

A na co se rázovití obyvatelé MS kraje ministra Rakušana ptali? Na důchody, bezpečnost země, školství, hlavně je ale zajímal migrační pakt a otázka migrantů obecně a samozřejmě válka na Ukrajině a vše s ní spojené.

Josef Bělica.
Do podzimních krajských voleb povede ANO primátor Havířova Bělica

Závěrem Vít Rakušan shrnul celou první várku svého turné Debat bez cenzury. Míní, že debaty jsou nedocenitelné a rozhodně v nich bude hnutí STAN pokračovat dalšími sériemi. A aby měly podle jeho vlastních slov další debaty obsah a pomohly porazit populisty a extremisty, rozhodl se předat své pomyslné žezlo toho, kdo odpovídá na dotazy občanů, svým stranickým kolegům, tedy právě Janu Farskému a Danuši Nerudové. Další řada debat odstartuje 9. dubna v Brně.