Sociální demokraté se ale nevzdávají a chtějí podklady nově zpracovat a návrh předložit znovu.

„Chceme, aby se občané mohli vyjádřit k tomu, jestli hazard ve městě chtějí, nebo ne. Vyhláška sice hazard zakazuje, ale jakou máme jistotu, že s návrhem na zachování heren nepřijdou někteří zastupitelé znovu? Referendum by jasně ukázalo, co lidé chtějí," říká předseda českotěšínské ČSSD Petr Procházka.

Aktivita sociálních demokratů je reakcí na únorové zasedání zastupitelstva, kde místostarosta za ODS Stanislav Folwarczny předložil návrh na úpravu provozování loterijní činnosti na území města.

Právně špatně

Návrh, který sociální demokraté předložili, ale obsahoval právní nedostatky. „Návrh je chybný téměř ve všech ohledech. Chybí mu požadované zdůvodnění i další zákonem vyžadované údaje," říká mluvčí města Dorota Havlíková.

Největší chybou v návrhu je prý to, že otázky nebyly položeny jednoznačně a lidé by se měli vyjadřovat k obecně závazné vyhlášce, což zákon neumožňuje. Autoři také požadovali, aby se referendum konalo zároveň s letošními krajskými volbami, aby pro město znamenalo nižší náklady.

To byl ale další háček. Pokud vyhlásí referendum zastupitelstvo, musí se konat do nejpozději 90 dní od vyhlášení. Přitom krajské volby mají být až na podzim. Podle odhadu města by takové dvoudenní referendum podle stávajících pravidel mohlo přijít na 250 až 300 tisíc korun.

„Domníváme se, že kdyby se referendum konalo samostatně, pak by mohlo přijít levněji," říká Havlíková.

Zastupitel za Nestraníky Tomasz Pustówka podotýká, že by referendum mohlo nahrát kupčení s hlasy. „Český Těšín má bohužel zkušenost z minulosti, kdy se u voleb manipulovalo s hlasy. Obávám se, že by tento jev mohly využít skupiny, které mají zájem na tom, aby byl hazard ve městě povolen," vysvětlil Pustówka a dodal, že vzhledem k trendu obecně nízké účasti voličů by byl výsledek referenda nepředvídatelný a mohl by se obrátit i proti samotným navrhovatelům.

Ti se ale nevzdávají a s návrhem chtějí přijít znovu. „Přiznávám, že ten návrh nebyl připraven úplně kvalitně. I přesto se domnívám, že výsledek hlasování nebyl úplně špatný," prohlásil šéf tamní ČSSD Petr Procházka, který je přesvědčen o tom, že většina těch, kteří by k referendu přišli, by hlasovali proti hazardu.