Záměr rekonstruovat objekt bývalých koníren v parku Boženy Němcové vznikl v roce 2022 a od té doby se administrativně připravovalo vše, co je k realizaci proměny potřeba. Projektová dokumentace je připravena, schváleno je i stavební povolení.

„Měli jsme ambici získat dotační prostředky na to, abychom konírny opravili a přinesli sem život. Veškeré projektové dokumentace, veškerá povolení jsou hotová a máme i ústně schválenou dotaci. Momentálně čekáme na oficiální stanovisko a v případě, že dotace bude oficiálně potvrzena, budeme připravovat výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ popsal současný stav příprav realizace proměny koníren primátor Karviné Jan Wolf.

Krádeže v Havířově. květen 2024.
Po oznámení byli zloději v Havířově zadrženi ještě při vloupání

Dotace na projekt ve výši zhruba 100 milionů korun je žádána z Fondu spravedlivé transformace. „Objekty jsou památkově chráněné a jejich rekonstrukce nebude jednoduchá. Uvidíme, jakou cenu ve finále přinese samotná soutěž, ale jsme za příslib dotace rádi, protože je to 82,5 procent z celkové ceny, která by pak měla být realizační,“ dodal primátor.

Chátrající objekt koníren čeká na svou záchranu od roku 1989. Pak by zde ale mohlo vzniknout kulturně komunitní centrum, kde by sídlily městské příspěvkové organizace, různé spolky, Městský dům kultury nebo Regionální knihovna Karviná.