Také tyto informace přivezli do Karviné řečtí účastníci středoškolského projektu Comenius, který minulý týden organizovala zdejší Obchodní akademie.

Projektu se účastní studenti a profesoři ze škol z Lotyšska, Litvy, Řecka, Rumunska, Španělska, Portugalska a za Českou republiku právě Obchodní akademie Karviná.

„Každá škola vždy v rámci projektu hostí profesory a studenty ostatních škol. Hlavním tématem je ekologie, takže na programu jsou vždy návštěvy a exkurze různých společností či firem, které s tímto tématem mají něco společného, ale i workshopy a debaty na dané téma. Pro naše studenty jsou to výborné příležitosti pro získávání různých zkušeností a poznatků z daných zemí. Navíc vždy žijí přímo v rodinách místních studentů, takže z blízka poznávají tamní život a zdokonalují si i anglický jazyk," řekl k projektu jeho koordinátor na karvinské Obchodní akademii Martin Frolík.

My se ale vraťme do Řecka, konkrétně do města Trikala, kde žijí řečtí účastníci projektu. „Víte, také u nás stále více pociťujeme třeba následky globálního oteplování. Ohrožuje to i naše moře a životní prostředí celkově. Dalším obrovským problémem je smog. Při tom nejen díky moři máme co nabídnout turistům z celého světa. A návštěvníkům naší země chceme přeci nabízet co nejpříjemnější a nejhezčí prostředí. Ekologie je tak pro nás důležitá, samozřejmě ale nejen z tohoto pohledu," říká profesorka Charikleia Rousoulioti.

Ekologii se snaží propagovat i její studenti, stejně, jako se jí snaží věnovat i v praxi. „Sami se účastníme se například různých městských projektů, jako je třeba čištění historických míst, městské přírody nebo přilehlých lesů," vysvětluje Dimitra Kalliara.

„Snažíme se také propagovat a vysvětlovat důležitost třídění odpadů. Dříve to bylo horší. Dnes se třídění věnuje v Řecku stále více lidí a jde to poměrně rychle," doplňuje řeckou studentku její spolužák Alex Bampouris.¨

Mezinárodní výprava pak v rámci projektu navštívila u nás například dětmarovickou elektrárnu, Beskydy, Landek, a v rámci volného času i hokejové utkání 1. ligy v Havířově.