Sucho - tento stupeň nyní je v povodí řeky Odry například na řece Opavě v Opavě a Děhylově, Olši v Jablunkově, Ostravici ve Frýdku-Místku nebo Morávce v Morávce. „Jsou tam minimální průtoky,“ informovala pracovnice dispečinku podniku Povodí Odry. Neznamená to podle ní však, že by vodohospodáři museli kvůli stavu „sucho“ sáhnout k nějakým opatřením, jako jsou například omezení dodávky vody.

Kvůli nízkým hladinám v řekách klesají také zásoby vody v přehradách. Podle vodohospodářů příliš nepomáhají ani lokální přeháňky. Ty pouze na některé z nádrží na chvíli zastaví pokles hladiny. „Potřebovali bychom pořádný dlouhodobější déšť, který by mohl vsakovat do půdy,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Přehrady na jesenické straně povodí Odry, tedy Kružberk a Slezská Harta, jsou na tom se zásobami vody lépe než ty na beskydské straně. Například vodní nádrži Žermanice je naplněna asi ze 60 procent. Naopak Slezská Harta má přes 90 procent svých zásob vody. Některá vodní díla v beskydské části si mohou mezi sebou pomoci přepouštěním vody.