Všechny směřovaly k jednomu muži, generálnímu Janu Rafajovi, řediteli společnosti Heimstaden Czech, která původní hornické domky lidem pronajímá. Loni na podzim totiž vlastník domků přišel s plánem na velkou revitalizaci celé lokality.

Do osmi až deseti let chce Heimstaden chátrající domky zbourat a místo nich postavit zcela nové, moderní dřevostavby, nevylučuje ale ani domy zděné. Mluví o několika variantách domků, jak vzhledově, tak velikostí obytného prostoru.

Rafaj: Prodáme leda celou lokalitu

Hned v úvodu padla otázka, která koluje mezi nájemníky bývalých bytů OD už mnoho let: „Nemůžete nám domky odprodat?“

V doubravské kolonii se bourají některé dvojdomky. Místním vadí, že jejich torza stále stojí. Je to prý nebezpečné místo.
Bourání finských domů v Doubravě: Nový? Na ten nebudeme mít, říkají místní

Na tu se jim dostalo odpovědi, že odprodej jednotlivých bytů či domků současným nájemníkům není v souladu se strategií vlastníka těchto nemovitostí. „Leda byste se domluvili a koupili celou lokalitu. V takovém případě by se o tom dalo jednat,“ reagoval Jan Rafaj.

Domky, jaké kdo bude chtít

Plány vlastníka doubravských finských domků a tzv. desetidomků jsou následující: „Do konce letošního roku bychom chtěli postavit na volných parcelách dva vzorové domy. Na nich si vše „osaháme“, vyzkoušíme a doladíme a poté je představíme lidem v kolonii. Pokud budeme bourat, tak domy, které jsou v nejhorším stavu. Jasné je, že revitalizace takových domů by byla dražší, než jejich demolice a stavba domů nových,“ tvrdil zaplněnému sálu Národního domu ředitel společnosti Heimstaden.

Tisková konference k rebrendingu Residomo na Heimstaden, 27. května 2020 v Ostravě. Generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj.
Šéf Heimstaden Rafaj tvrdí: Po revitalizaci se bude v koloniích lépe bydlet

Nájemníci, kteří se rozhodnou, že budou chtít do nového, si budou moci všechno prohlédnout, konzultovat s vlastníkem, který podle zájmu bude stavět domy nové.

Ideální variantou je, že se lidé přestěhují ze starého rovnou do nového. Odpadne tedy mezičlánek v podobě dočasného stěhování do jiného bytu a poté návratu do Doubravy. Takový totiž byla jedna z původních variant postupné revitalizace.

Starý dům zbourat, nový postavit

Proměna lokality má být tedy postupná. „V plánu máme revitalizaci celé kolonie a během 10 let bychom chtěli postavit 150 – 200 bytů, ročně 20 až 25 nových bytů. Vše se bude odvíjet od zájmu nájemníků,“ uvedl Rafaj.

   Kolonie finských domků v Doubravě:

Byty v nových domcích mají být typu 1+kk (28 m²) až po 4+kk (81 m²). Domky mají být v několika variantách, vícegenerační i menší pro seniory. Vizualizace s novými typy domů si lidé mohli prohlédnout na plátně

Nájemníci: Chceme jistotu

Atmosféra v sále zhoustla v okamžiku, když slovo dostali přítomní lidé v sále. Zejména nájemníci se smlouvou na dobu určitou mají z budoucnosti největší obavy a vyptávali se, jak co s nimi bude. Například Luboš Knybel se dožadoval dlouhodobějších nájemních smluv, aby lidé měli jistotu, že v lokalitě budou moci bydlet i budoucnu. Jan Rafaj všechny v sále ujistili, že Heimstaden o své nájemníky stojí. „Je v našem zájmu,aby lidé u nás bydleli,“ dodal.

Společnost Heimstaden, která jen na Ostravsku a Karvinsku vlastní přes 40 tisíc bytů a k tomu nebytové prostory, před pár týdny oznámila, že chce začít s revitalizací svých nemovitostí ve starých hornických koloniích.
Macháček z BYTYOKD.cz: Revitalizace starých domů ano, ale je třeba i kompenzace

Řekl také, pokud se revitalizace rozběhne a vše bude fungovat jak má, je pronajímatel ochoten jít do dlouhodobějších závazků. Nyní ale ne. „Uvidíme, až budou stát ty pilotní domky. „Teprve potom budeme schopni dám lidem daleko větší jistotu. Také už budeme vědět, která lokalita se bude dělat jako první a snad vše poběží, jak si představujeme,“ uvedl.

Při další debatě však řekl, že vzhledem k tomu, co se děje na stavebním trhu, se obává, že se nepodaří vzorové domy postavíme ještě letos. „Stále ještě nemáme dodavatele,“ dodal Rafaj.

Bývalá hornická kolonie Pokrok v Petřvaldu, květen 2022.
Kauza ghetta z hornické kolonie v Petřvaldu: obří skládku nikdo odklízet nechce

Na přetřes přišla tak výše nájemného v nových domech. Rafaj potvrdil, že nájemné bude vyšší, ale větší bude i komfort nájemníků. Na konkrétní výši nájemného v nových bytech nedošlo.

Lidé: Chceme zůstat, ale…

Řada lidí opouštěla sál už během debaty. A ani ti, kteří zůstali do konce, nebyli s výsledkem spokojeni. „Vlastně jsem se nedozvěděla nic, co jsem chtěla vědět. Pouze to, že chtějí bourat domy ve špatném stavu a postavit nové. To už jsme ale věděli,“ říká paní Klára, která bydlí ve dvojdomku s rodiči.

Má sice smlouvu na dobu neurčitou, ale i tak chce přesně vědět, jak bude bydlet.

Bývalá hornická kolonie Pokrok v Petřvaldu, květen 2022.
Hnus v hornické kolonii v Petřvaldu: Zde měli žít senioři, podívejte na tu hrůzu

„V tuto chvíli jsme rozhodnuti tady zůstat. Nevíme, ale jaké nám nabídnou podmínky. Vadí mi ta nejistota, kdy člověk neví, kdy to přijde,“ říká žena.

Projekt revitalizace v lokalitách, kde se stále topí tuhými palivy, chce společnost Heimstaden aplikovat všude tam, kde vlastní nemovitosti. Jak potvrdil Jan Rafaj, v obcích, kterých se to týká, už o tom starostové vědí a projekty se připravují. „Do dvou let musíme mít pro každou lokalitu plán,“ řekl Rafaj. Obdobné hornické domky jako jsou ty v Doubravě má Heimstaden v Horní Suché, Petřvaldu, Radvanicích nebo třeba v Ostravě-Hrušově.