Konkrétně v Havířově a obcích v blízkém okolí by do konce roku mělo o výměnu řidičského průkazu požádat ještě 6 080 lidí. Jedná se o motoristy, kteří vlastní řidičský průkaz vydaný v období od 1. července 1964 do 31. prosince 1993. Kdo si nestačí podat žádost do letošního 10. prosince, riskuje, že od Nového roku nebude řídit, a pokud ano, hrozí mu pokuta.

Sankce přitom nejsou nikterak malé. Přímo na místě to může být až do dvou tisíc korun, ve správním řízení v rozmezí od 1 500 do 2 500 a navíc i paušální tisícikorunová úhrada nákladů.

Magistrátní úředníci bijí na poplach už několik měsíců. „Občanů, kteří si každý úřední den přicházejí podat žádost o výměnu řidičského průkazu, sice přibývá, stále to však není takový počet, aby to všichni stihli. Kvůli výměně řidičských průkazů jsme už dříve rozšířili úřední dny mimořádně i o úterní dopoledne. Lhůta pro vyřízení nového dokladu je 20 dnů. O výměnu je proto nutné požádat nejpozději do 10. prosince, jinak lidé nebudou moci po Novém roce řídit a riskují pokutu,“ řekla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Nikdo se nemusí bát dlouhého čekání. V současnosti přijde v úřední den průměrně 80 až 100 žadatelů, tedy tolik, kolik úředníci s přehledem zvládají. Výměna řidičáků je bezplatná, žadatel musí přinést aktuální fotografii a vyplnit formulář.