Jde o průkazy vydané od 1. července 1964, které se musí měnit za nové podle příslušného schváleného zákona. Průkazy se musí vyměnit do konce letošního roku. Orlovští úředníci ovšem již nyní vědí, že to zřejmě nebude možné. Tamní řidiči jsou poměrně liknaví. „Aby se vše stihlo, museli bychom denně měnit okolo dvou set řidičských průkazů,“ říká tisková mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková. „V současné době ovšem měníme ani ne sto průkazů denně,“ doplňuje mluvčí. Jde o řidičské průkazy, které jsou vydány před 1. lednem 1994. Situace je přitom stejná ve všech městech. Šoféři při by přitom měli vědět, že pokud si své průkazy nevymění včas, mohou od ledna příštího roku jezdit takříkajíc „načerno“.

V případě, že bude takový řidič lapen, hrozí mu tisícové sankce. „S tímto průkazem se při řízení motorového vozidla vystavuje řidič nebezpečí postihu za přestupek. Při řízení vozidla totiž nebude mít u sebe platný řidičský průkaz. V blokovém řízení lze potom uložit pokutu do dvou tisíc korun a v řízení u správního orgánu pak od tisíc pět set do dvou a půl tisíc korun plus náklady za řízení ve výši tisíc korun,“ zní upozornění Ministerstva dopravy. Ministerstvo dopravy na svých internetových stránkách www.mdcr.cz vyzývá řidiče k výměně řidičských průkazů a zveřejňuje příslušné statistiky, které jsou pravidelně aktualizovány.

S jistým uspokojením lze říci, že počet těchto řidičských průkazů není nijak závratný a představuje cca 3,5 %. V samotné Orlové vlastní řidičské oprávnění více jak 24 tisíc lidí. Stovky „řidičáků“ musí ovšem měnit úředníci také v dalších městech na Karvinsku. Mnozí řidiči přitom dodnes o zákonem vynucené výměně řidičských průkazů vydaných před 1. lednem 1994 vůbec neví. „Netušil jsem to. Známý mi říkal, že něco podobného četl v tisku. Sám si už ale nepamatoval, ke kterému datu se tato povinnost vztahuje, takže jsem po tom dále nepátral,“ řekl jeden z oslovených řidičů v Karviné.

„Nechápu to. Je to hloupost. Proč raději poslanci nevymýšlí něco normálního? Platím je ze svých daní a ještě mě ženou na zbytečné pochůzky po úřadech,“ zněl jiný, radikálnější názor mezi karvinskými šoféry. Všichni oslovení se nicméně shodli na tom, že si své průkazy budou snažit vyměnit k danému datu. Tisícové sankce se nechce platit nikomu z nich. „Nemám na to čas. Až mi to vyjde, zajdu si tam. Do té doby asi budu riskovat,“ zněly názory některých šoférů z Karvinska.