Přitom už dnes je jisté, že více než pět tisíc majitelů řidičáků, kterým končí platnost, nemůže už ani teoreticky stihnout ani podat žádost, což musí učinit do konce listopadu. „Výměnu zcela určitě nestihnou všichni. Stále zbývá vyměnit přes pět tisíc řidičáků,“ tvrdí mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová s tím, že za poslední týdny počet příchozích k přepážkám nijak zvlášť nevzrostl. V minulém týdnu dokonce úředníci zaznamenali oproti předchozím týdnům pokles počtu žádostí.

„Všimli jsme si, že více lidí chodí vyřizovat v pondělky a středy, to bývají fronty a lidé tady dlouho čekají, zatímco v úterky a čtvrtky nepřijde skoro nikdo. Například tento týden v úterý po 13. hodině byly chodby úřadu prázdné,“ říká Swiderová. Dodala, že v případě potřeby je dopravní úřad ochoten prodloužit úřední hodiny právě v úterky a čtvrtky. „Zatím to ale opravdu není třeba,“ dodala mluvčí. Podobně jsou na tom v Orlové. Ani tam zatím neuvažují o tom, že by navýšili počet úředních hodin. „Průměrně navštíví odbor dopravy padesát až šedesát žadatelů denně, což se dá bez problémů zvládnout,“ tvrdí mluvčí města Nataša Cibulková.

Dodává, že pokud se počty žadatelů zvýší, budou i v Orlové úředníci pružně reagovat. „V této chvíli vedeme přesnou statistiku a počty žádostí sledujeme,“ říká Cibulková. V Orlové podle zjištěných údajů stále chybí vyměnit 3230 řidičáků. Kdo to nestihne a včas nepožádá o výměnu řidičského průkazu, může po Novém roce počítat s pokutou. „Bude záležet na tom, jak dlouho po termínu žadatel přijde. Ze začátku, v prvních týdnech, to budeme řešit spíše symbolicky, ale čím delší prodleva, tím to bude pro žadatele horší. Můžeme uložit až 30tisícové pokuty,“ uzavřela mluvčí Karviné Šárka Swiderová.