Večer si dáte panáka, pivko, jednoduše popijete s přáteli nebo někde v hospůdce a ráno vyjedete autem třeba do práce. Po pár kilometrech vás zastaví silniční hlídka a žádá vás o dechovou zkoušku. Nadýcháte zbytkový alkohol, jehož hladina bude pod jedno promile. Budete vyzváni ke krevní zkoušce nebo odběru moče a máte dilema: odmítnout či neodmítnout?

„Málokdo z řidičů ví, že odmítnutí krevní zkoušky, nebo odběru moče se opravdu nevyplatí. Pokud se zkoušce totiž bez problému podrobí, hrozí mu maximální pokuta ve výši od deseti do dvaceti tisíc korun a odebrání řidičského průkazu na šest měsíců až jeden rok. Naopak pokud odmítne, částka se zvyšuje na pětadvacet až padesát tisíc korun a řidičský průkaz bude odebrán na jeden až dva roky,“ vysvětluje vedoucí Dopravního inspektorátu v Karviné Jindřich Machů. Alkohol za volantem je totiž jedna z častých příčin dopravních nehod. Jen v loňském roce stál v pozadí 149 dopravních nehod.

„Při běžných kontrolách, které prováděla dopravní policie, jsme zjistili, že celkem 487 řidičů řídilo v loňském roce pod vlivem alkoholu. To jsou čísla evidovaná jen dopravní policií, počet je určitě vyšší, neboť běžné kontroly provádějí i policisté Obvodních oddělení Policie ČR,“ říká mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Letošní rok ještě není ještě u konce, přesto už teď alkohol zapříčinil více dopravních nehod než za rok loňský. „Je to tak. V říjnu jsme hodnotili množství a příčiny nehod a zjistili jsme, že celkem u 159 nehod měli řidiči alkohol v krvi. Dále dopravní hlídky zaznamenaly k 22. říjnu 363 zadržených podnapilých řidičů. I tady se musí počítat s vyšším číslem, ještě zdaleka není konec roku,“ dodal Machů.

Od jara používají policisté i orientační soupravy na zjištění používání omamných a psychotropních látek. „Přítomnost drog zjistíme jednoduchým úkonem a to stěrem z potu nebo slin řidiče. Většinou jde o mladé řidiče, kteří se vracejí v noci domů z diskoték a zábav, kde užijí nějakou drogu. Takových případů jsme od jara zaznamenali celkem sedm,“ uzavřel Machů.