V Karviné-Loukách je potřeba zpomalit dopravu. Proto tam úředníci karvinského magistrátu uvažují o instalaci opticko-psychologické brzdy, která by řidiče důsledně upozorňovala na omezenou rychlost. „Lidé si často stěžují na rychlé průjezdy kamionů a jiných těžkých aut. Stala se tam i řada vážných nehod,“ vysvětlila mluvčí Karviné Šárka Swiderová. Město chce do tohoto značení investovat z vlastních prostředků přesto, že tato silnice patří jinému vlastníkovi. Ředitelství silnic a dálnic, vlastník této cesty, chce ještě letos stihnout vyměnit povrch vozovky v tomto úseku hlavně kvůli vyjetým kolejím.

„My pak na naše náklady zajistíme grafiku na silnici – psychologickou optickou brzdu, která donutí řidiče zpomalit a na silnici vyvolává dojem, že křižovatka či překážka je blíže, než skutečně je,“ tvrdí mluvčí. Obyvatelé Louk toto opatření uvítají s nadšením. „To je skvělá zpráva. Vodila jsem dceru každý den do školky a pokaždé jsme měly velký problém cestu přejít. Ty auta tam jezdí opravdu šíleně rychle,“ řekla jedna z obyvatelek Louk Lenka Galiová.

Tato „brzda“ v podobě zhušťujících se příčných pruhů namalovaných na vozovce směrem k přechodu pro chodce nebo ke křižovatce bude v Loukách první optická brzda, kterou město vybuduje na komunikaci jiného vlastníka.

„Bezpečnost lidí je náš zájem. Kdysi bývala brzda u bývalého OSP v ulici Rudé armády, protože tam hlavně Poláci přijíždějící od Petrovic nedávali přednost v jízdě, když nešel semafor. Mysleli si, že široká cesta znamená hlavní. Nyní je tam již nějakou dobu okružní křižovatka,“ dodala Swiderová.