Přísná opatření pro řidiče nerespektující předepsaná pravidla parkování a některé změny v dopravním značení – takto chce orlovská radnice bojovat s neprůjezdností ulic na sídlišti Pátá etapa. Ulice jsou tam automobily tak ucpané, že by jimi v případě požáru neprojely ani vozy hasičů. „Neprůjezdnost některých ulic na Páté etapě pro nás představuje opravdu obrovské komplikace, a to především z důvodu časového prodlení, kdy se z hasičů při jízdě k zásahu stávají „závozníci“, navigující řidiče nákladních automobilů a odstraňující překážky,“ potvrzuje Jiří Vilhelm z Hasičského záchranného sboru v Orlové.

Tak se prý může stát, že hasiči třeba trasu dlouhou několika set metrů zdolávají nepřiměřeně dlouho. Situací se přímo na místě zabývali orlovští hasiči i lidé z vedení města před několika dny. Nejdramatičtější situace je na ulici F. S. Tůmy u čísel popisných 1222, 1236 a 1242, na ulici 1. máje u školky 1268 a na ulici Adamusově u čísla popisného 1250. „Projet hasičskou cisternou těmito ulicemi v rychlosti, s níž jedete k zásahu, aniž byste poškodili zaparkovaná vozidla, je téměř nemožné. Vzdálenost od zaparkovaných vozidel je v řádech několika centimetrů či mnohdy milimetrů. Jenže právě zdržení na několika centimetrech může při zásahu stát někoho život či zdraví,“ říkají orlovští hasiči. Řešení? „Nechceme omezovat parkování, ale apelovat na pochopení a vstřícnost ze strany občanů,“ tvrdí starosta Jiří Michalík.

Vedoucí odboru dopravy Radim Klein říká, že už během října se provedou dílčí úpravy dopravního značení. „A budeme přísně postupovat vůči řidičům, kteří svou nedisciplinovaností při parkování zneprůjezdňují komunikace,“ upřesňuje Klein. Dodal, že v některých místech řidiči porušují pravidla silničního provozu a parkují tak, že není zachována šíře tří metrů pro každý směr jízdy.

„Kdyby to řidiči dodržovali, neměla by hasičská auta při průjezdu problém,“ řekl Klein. Stejnou komplikací je i parkování před kontejnery, kdy se popeláři nemohou dostat k nádobám a vyprázdnit je. Takováto situace tam přitom trvá již několik let. Zlepšit ji se nepodařilo ani vybudováním podzemní parkovací plochy pro 150 aut. Nové plochy na vytváření dalších parkovacích míst se přitom v přelidněném sídlišti hledají jen velmi těžce.