Potápěči řadu let ve spolupráci s Budišovem nad Budišovkou připravovali zpřístupnění této báňské památky, která souvisí s historií dobývání břidlice. V sobotu 14. května od 14 hodin se bude v Budišově nad Budišovkou konat slavnostní otevření naučné stezky K Jezernímu dolu.

„Jezerní důl je součástí Krajiny břidlice a je jediný, ve kterém se dá jezdit na lodičkách. Nová naučná stezka bude pro výletníky novým lákadlem," řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška. Pro návštěvníky bude připravena ukázka štípání břidlice i živá hudba.

Flascharův důl, kde se v minulosti těžila břidlice, u města Odry v Moravskoslezském kraji, červenec 2020.
Nový geopark přibližuje těžbu břidlice na Odersku a Vítkovsku

Potápěči zkoumají zaplavené podzemí

V roce 2018 se k Rodrigézově hrobu vydala potápěčská expedice, aby změřila hloubky vody v zatopeném podzemí.

"Nebyli jsme asi první kdo se v Rodrigézově hrobě potápěl, ale byli jsme zcela jistě první kdo ho důsledně zkoumal. Dříve nikdo tenkrát nevěděl, jak podzemí pod vodou pokračuje. Dnes už je to úplně jasné," uvedl potápěč Roman Kudela, který se třemi kolegy objevil nejhlubší místo zaplaveného dolu.

V osmimetrové hloubce si všiml tmavšího místa, kterému dřív nikdo nevěnoval pozornost. Tak se podařilo objevit dosud nepopsanou štolu. Nově objevené důlní prostory, kterým potápěči říkají "Překop Romana Kudely" může v budoucnu potvrdit nebo vyvrátit teorie, jaké technologie používali havíři v podzemí břidlicového lomu.

Zdroj: Youtube

Důl má i další pojmenování

V rámci Fajného léta figuruje název Jezerní důl, ale romantici dávají přednost strašidelným legendám o Rodrigezově hrobu. Existuje ale také řada dalších pojmenování.

Důlní dílo je známé také pod názvem Čermná, protože leží u vesnice Čermná. Jmenuje se také Důl Adama Kunze podle muže, který začal s těžbou, nebo Mlýnská štola, protože leží u bývalého Čermenského mlýna.

Hranická propast je s celkovou, ověřenou a naměřenou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí České republiky. Zároveň je díky rekordní hloubce vody 404 m nejhlubší zatopenou propastí světa
TIP NA VÝLET: Hranická propast. Lidstvo se na její dno nedokázalo potopit

Užívání lidového názvu „Rodrigézúv hrob“ je doložené už v šedesátých letech, když romantickou lokalitu objevili fanoušci skautingu a trampingu odkojení světem dobrodružství z Foglarových knížek.

Prokazatelně zde oddíly ostravské mládežnické organizace BVÚ pod vedením zakladatele Karla Líby už v padesátých letech hrávaly legendární foglarovskou hru Alvarez. V ní se Alvarez, Rodrigo a Fernandez vydávají do divokých skal hledat zlato Aztéků.

Společná akce potápěčů a otužilců v lomu u Bruntálu zahrnovala také neobvyklou disciplínu: plavání pod ledem.
VIDEO: Extrémní zážitky. Bruntálští otužilci si v lomu zaplavali pod ledem

Novinka Fajného léta: Jezernímu dolu se také říká Rodrigezův hrob.Novinka Fajného léta: Jezernímu dolu se také říká Rodrigezův hrob.Zdroj: Deník/František Kuba

K TÉMATU

Akce FAJNE LÉTO 2022:

Jezerní důl, Budišov nad Budišovkou 14. 5. 2022

Muzeum nákladních automobilů Tatra, Kopřivnice 19. 6. 2022

Osoblažská úzkokolejka, 16. 7. 2022

Kosárna, Karlovice, 30. 7. 2022

Vagonářské muzeum, Studénka 13. 8. 2022

Železniční muzeum moravskoslezské, Ostrava 20. 8. 2022

Národní zemědělské muzeum, Ostrava, 3. 9. 2022

Vodní mlýn Wesselsky, Loučky 3. 9. 2022