Strážník zastřelil lupiče, který ohrožoval rukojmí

Hned zkraje roku zviditelnila Karvinou v rámci celé republiky střelba na jedné z karvinských benzinových pump. Strážník městské policie tam zastřelil muže, který přepadl čerpadláře a ani na výzvy strážníků nechtěl rukojmí pustit.

Podrobnější zjištění okolností celého případu bylo šokující. Deník jako první přinesl informaci o tom, že dvaatřicetiletý muž, který držel s nožem pod krkem čerpadláře, vše zinscenoval tak, aby jej skutečně muži zákona zabili. Chtěl zemřít záměrně! Proto vyprovokoval strážníky, kteří na místo přijeli, aby po něm stříleli.

Neuvěřitelný případ vyšetřovaly inspekční složky policie a dospěly k závěru, že lupič si skutečně přišel na benzinku pro smrt záměrně. Chtěl tak řešit své rodinné a finanční problémy. Podle vyšetřovatelů strážník použil zbraň oprávněně a nebyl nijak potrestán.

Úřednice zpronevěřila miliony

Překvapeni, zaskočeni a možná i naštvaní byli orlovští zastupitelé, když se dozvěděli, že na městském úřadě došlo ke zpronevěře. Pracovnice finančního odboru, toho času na mateřské dovolené, si prý během několika let poslala na své účty zhruba pět milionů korun, které patřily městu. Případ je přitom z roku 2012.

Bývalá pracovnice finančního odboru Monika J. si zřídila několik bankovních účtů, na které posílala peníze, které patřily městu. Vybírala nahodilé platby, o kterých nikdo nevěděl, že přijdou. Chybějící prostředky zakrývala řadou promyšlených fiktivních účetních operací, a to takovým způsobem, aby rozdíly nebyly zjištěny v rámci nastavených kontrolních postupů.

Tímto způsobem pracovala zhruba pět let. Vše se provalilo po jejím odchodu na mateřskou a příchodem nové zaměstnankyně. Případ skončil u soudu.

Podobný případ odhalili právě na základě informací z Orlové o pár měsíců později v Bohumíně. Tamní účetní zpronevěřila za osm let čtyři miliony korun, které ale městu už vrátila a od soudu dostala za podvod čtyřletou podmínku. Také druhá provinivší se úřednice peníze vrátila a trestní stíhání proti ní bylo zastaveno.

Brutální vražda manželů z Bohumína

Regionem otřásly okolnosti zmizení a následné vraždy manželů Jarmily (58 let) a Zbigniewa (67) Muszańských z Bohumína.

Muszańského, známého v Bohumíně pod přezdívkou Drak, který hojně půjčoval peníze, společně se ženou unesli z jejich bohumínského domu tři muži 28. února. Jak se později zjistilo, ještě ten den je v Ostravě chladnokrevně zabili a „pohřbili" ve speciálním betonovém hrobě v jedné z ostravských garáží. Policisté betonový sarkofág objevili v následujících dvou týdnech. Všichni tři vrazi Jiří Bohdálek (54 let), Michal Zágora (38) a Lumír Moric (42) jsou ve vazbě a čekají na soud. Hrozí jim 15 let až výjimečné tresty.

Více čtěte v tématu: Vražda manželského páru z Bohumína

Karviná přišla o druhou hokejovou ligu

Hokejový klub HC Baník Karviná byl v srpnu vyloučen z druhé ligy kvůli nezaplacené pohledávce ke svému bývalému hráči Petru Tomisovi.

Úsměvné je, že dlužná částka byla 60 tisíc korun, o které vedení klubu údajně vědělo od března, a přesto situaci nechalo dojít až tak daleko, že zasáhly centrální svazové hokejové orgány a HC Baník Karviná ze soutěže vyloučily. Tím se pochopitelně rozpadl kádr, který měl v předchozím ročníku dobře našlápnuto a bojoval s havířovským rivalem o nejvyšší příčky v soutěži.

Prezident klubu David Moravec přiznal, že to byla jeho chyba, ovšem situaci se už ani odvoláním zachránit nedalo.

Trenér Aleš Flašar spolu s hrajícím manažerem týmu Markem Ivanem zvažovali manšaft přihlásit do polské hokejové soutěž nebo dokonce vytvořit vlastní česko-polskou hokejovou ligu, ale z plánů sešlo.

Nádražní hala se bourat nebude

Hala havířovského vlakového nádraží se bourat nebude. České dráhy potvrdily, že odstoupily od projektu na vybudování nového dopravního terminálu v Havířově. Jedním z důvodů k odstoupení od projektu je i skutečnost, že havířovské nádraží by mělo být v dohledné době převedeno na Správu železniční dopravní cesty, která bude mít jako státní organizace lepší přístup k dotacím z Evropské unie.

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák, který byl proti bourání nádražní budovy, už v září uvedl, že dráhy na zbourání budovy a vybudování nového dopravního terminálu nyní nemají peníze.

Zástupci města jsou tahanicemi kolem nádraží rozčarováni, protože už mají hotový projekt na vybudování nového dopravního terminálu na místě stávající haly. Město nyní bude po ministerstvu požadovat, aby mu někdo zaplatil náklady spojené se zpracováním projektové dokumentace, která stála několik milionů korun.

Jak to však vypadá, kauza havířovské nádraží rozhodně není u konce.

Více čtěte v tématu: Dopravní terminál v Havířově

Muž v domě pustil plyn

Na nedělní ráno v září nezapomenou obyvatelé domu v Jarošově ulici v havířovském Šumbarku. Bývalý nájemník tam v horním patře pustil plyn a zajistil, aby došlo k jeho výbuchu. Dům byl značně poškozen, ale nikomu se jako zázrakem nic nestalo. 

Více čtěte v tématu: Exploze plynu v bytě v Jarošově ulici v Havířově-Šumbarku