Obec chce v průběhu šesti let například vybudovat jesle, zlepšit využití Dělnického domu, postavit nové hřiště, rozšířit kapacity domu s pečovatelskou službou, zateplit několik budov nebo dokončit několik fází kanalizace.

Podle starosty Ladislava Rosmana je ovšem realizace těchto věcí v možnostech obce. „Setkal jsem se s názory, že je to utopie, nicméně si myslím, že je to reálné. Je třeba si uvědomit, že se zlepšila situace financování projektů," zdůraznil starosta.

Obec má více peněz díky novému rozpočtovému určení daní, zvýšení koeficientu daně z nemovitosti přinese od velkých firem částku v řádu několika milionů korun a počítá se například i s dotacemi v rámci MAS Bohumínsko, které jsou Dětmarovice členem.

Prvotním cílem je kanalizace a opravy cest. Další vize se snaží cílit na všechny generace. „Nechceme upřednostňovat žádnou skupinu. Plán je pro všechny obyvatele obce," upozornil Ladislav Rosman. V obci by tak měly vzniknout jesle, hřiště u školy, které by mohla využívat i veřejnost, a starosta by rád, kdyby v obci jezdilo po vzoru Rychvaldu a Bohumína také senior taxi.

Zlepšit by se mělo také kulturní vyžití v obci. To prý není dobré. Město má přitom opravený Dělnický dům s novým parketem a jevištěm. Je třeba pouze opravit sociální zařízení.

„Ta vize je, aby se tam alespoň jednou měsíčně konalo nějaké kulturní představení. Zábavné akce alespoň čtyřikrát ročně bychom chtěli pořádat také v sále motorestu Koukolná, který také zvelebujeme," nastínil starosta obce.

Obec chce také vylepšit turistický ruch. Přibýt by měl druhý mlýn, počítá se také s renovací oltáře v Něbrojově kapli. Postavena by mohla být také 12 metrů vysoká rozhledna.

„Máme vytipována dvě až tři místa, kde by mohla stát. Lidé by se tam mohli zastavit při jízdě po cyklostezce a měli by výhled až na Beskydy nebo do Polska," doplnil Rosman.

Ten nyní doufá, že do diskuze o plánu zapojí co nejvíce obyvatel. Své nápady mohou posílat na vize2020@detmarovice.cz nebo osobně.

Podle zastupitele za ODS Pavla Zelka se jedná o dobrý nápad, nicméně by uvítal odborné zpracování.

„Jsme teprve na počátku, ale bylo by dobré, aby se v dalších fázích do debaty vtáhli i odborníci, kteří by pomohli vytvořit hodnotný dokument. Navíc za rok jsou komunální volby, takže je třeba vypracovat něco, co nové zastupitelstvo nesmete ze stolu," upozornil Pavel Zelek s tím, že by bylo dobré více vtáhnout do diskuze také veřejnost.