Na tu netrpělivě čekají všichni, kterým není lhostejný další osud této kulturní památky a dominanty obce. Když počátkem roku objekt koupila společnost Exakta Managament, jež představila své plány na zahrnutí zámeckého areálu do luxusního pětihvězdičkového sportovního a ubytovacího komplexu, který zde měl vzniknout, zdálo se, že se blýská na lepší časy.

Jenže… Noví vlastníci objektu mluvili při koupi objektu o tom, že chtějí začít s rekonstrukci už koncem roku 2006 a se stavbou nových apartmánů v okolí hlavní budovy do poloviny roku 2007. A realita? „Zatím se nic neděje. Z okna vidím stále jen vysokou trávu a kopřivy,” řekla starostka obce Uršula Waniová. Dodala, že naposledy zavítali majitelé objektu do Ropice letos v červnu.

„Jednali tady s památkáři. Nic bližšího ale nevíme,“ prozradila starostka. Společnost Exakta Managament prezentovala na svých stránkách www. chateau-ropice.com projekt na přestavbu zdevastovaného zámečku, z něhož by se stal komplex s luxusním hotelem o 96 špičkově zařízených pokojích, soukromé křídlo s 52 nadstandardními apartmány a 160 samostatnými vilkami a rekreačními chatami včetně veškerého příslušenství. Nechyběla by ani restaurace, konferenční místnost a pestrá paleta služeb z oblasti lázeňství a rehabilitace, včetně finské sauny, ledové jeskyně či solárií.

Celé to má přijít na 22 milionů eur a sloužit mj. potřebám golfistům, kteří mají nedaleko osmnáctijamkové hřiště. Zámek dřívě patřil restituentkám z Ostravy a Bašky, jež jej získaly v roce 1996. Neměly však peníze ani na jeho nezbytnou údržbu, natož na záchranu. Než zámek koupila Exakta Managament, jednu z hospodářských budov zcela zničil požár, a druhá se zřítila. Původně brněnská firma v současné době sídlí na zámku Drnholec, nedaleko Mikulova.