Areál se dražil na přelomu roku, důvodem byly dluhy developerské společnosti Exakta Management. Firma se o svůj ropický majetek nikdy nestarala a s úřady nekomunikovala. Zámek s dalšími budovami a pozemky jí patřil od roku 2006.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Vyjádření nových majitelů se redakci zatím nepodařilo získat – ostravský podnikatel, jemuž patří přímo zámek, další objekty, parčík a rybník, je tento týden na dovolené v zahraničí. V obci se nicméně mluví o tom, že vlastníci by mohli mít k areálu zcela jiný přístup než Exakta. Majitel třanovické firmy, jenž samostatně vydražil asi půlhektarový pozemek, navíc žije přímo v Ropici.

„Ta naděje tady je. Strašně jim držíme palce, ať se to povede,“ uvedla ropická starostka Uršula Waniová, která se s majiteli již setkala. „Kontaktovali mě, byli se představit na úřadě a jednali jsme spolu. Je potěšující, že jsou to podnikatelé z regionu,“ dodala. Waniová upozornila, že za nové vlastníky nemůže mluvit.

Vše ale nasvědčuje tomu, že mají s rekonstrukcí historických památek zkušenosti. Vyloučeno tak není ani to, že areálu chtějí navrátit původní tvář, byť památkáři loni připustili, že rozpadající se zámek z 15. století už v podstatě odepsali. „Soudný člověk vidí, že budova samotného zámku je na odpis. To vám řekne každý statik,“ prohlásil před časem Libor Telařík, referent ostravského pracoviště Národního památkového ústavu. „Hospodářské budovy jsou ale ještě na záchranu,“ pravil.

Že firma Exakta už v areálu nic nemá, redakci potvrdil soudní exekutor Jiří Prošek. „Samozřejmě bylo vše doplaceno,“ řekl a dodal, že podle zákona se tak vydražitelé stali majiteli ropických nemovitostí zpětně od 30. prosince, kdy se dražba konala.

Ropická starostka odhaduje, že do budov se neinvestovalo zhruba od roku 1946. Podle ní za války zemřel poslední vlastník, který měl k zámku rodovou vazbu, a jeho synovec, který byl letcem, se jako dědic z bojů nikdy nevrátil a je sedmdesát let nezvěstný.

Před patnácti lety získaly areál náhradní restituentky, které ale k žádným opravám nepřistoupily. „Neměly k tomu žádnou citovou vazbu,“ shrnula Uršula Waniová. Naznačila, že pokud bude mít obec možnost novým majitelům nějak pomoci, udělá to. „Určitě chceme být nápomocni. Budeme rádi, že ta ruina zmizí. Ta lokalita, která navazuje na golfový areál, je úžasná,“ poznamenala.

Důvodem loňské dražby byla vymáhaná pohledávka 553 tisíc korun, celkové dluhy firmy Exakta však zřejmě jdou do desítek milionů. Mezi věřiteli je i město Třinec, které po developerovi vymáhá více než tři sta tisíc korun.