Bourací práce totiž ve čtvrtek v podvečer narušily vodovodní potrubí, které prasklo a voda zaplavila celý sklep a okolí. Než se havárii podařilo odstranit, byly navíc okolní domy několik hodin bez vody.

Když místní viděli vodu unikající ze starého domu, hned volali policii. „Problém je v tom, že kdyby ta voda tekla třeba několik dní, zaplatili bychom to my všichni. Finské domky totiž mají vodoměry sdružené společně a spotřeba se rozpočítavá mezi nájemníky,“ říká Luboš Knybel, který havárii ohlásil.

Osvětlené hřbitovy na památku zesnulých v Karviné, 31.10. 2022.
OBRAZEM: Žádný Halloween, tohle jsou karvinské „dušičky“, takto září hřbitovy

Policie na místě zajistila může, který se na stavbě v té době pohyboval. Dorazila také havarijní služba společnosti Heimstaden, která je z většiny majitelem domů v této kolonii, a technici z vodohospodářské společnosti SmVaK. Únik vody se podařilo zastavit druhý den ráno.

Podle mluvčí společnosti Heimstaden byl dům skutečně prázdný a před demolicí.

Senioři otestovali nový ambulantní trakt bohumínské nemocnice před spuštěním ostrého provozu, říjen 2022.
Senioři se nahrnuli do bohumínské nemocnice. Testovali nový ambulantní trakt

„Lidé, kteří se tam minulý čtvrtek pohybovali, byli pracovníci firmy, která pro Heimstaden dělá demontáž dřeva z likvidovaných objektů. Zřejmě neodbornou manipulací se jim podařilo domek vytopit. Zraněn nikdo nebyl,“ řekla mluvčí Heimstaden Kateřina Piechowicz.

Jde o bezpečnost

Místní jsou přesvědčeni, že v domě pohybovali nejen najatí dělníci, ale v podvečer i zloději. Viděli totiž několik mužů, jak na vozících odvážejí z domu vše kovové. A možná i proto došlo k úniku vody.

Obyvatelé kolonie se také podivují nad tím, že stavba určená k demolici nebyla odpojena od inženýrských sítí. „Když se dům rozebíral, proč není oplocen? Jen v některých místech byla natažená záborová páska,“ říká Luboš Knybel s obavami o bezpečnost dětí, kterých žije v kolonii několik desítek.

„Stavba byla čtyři dny volně přístupná,“ tvrdí. Požádal proto vedení obce a stavební úřad, aby celou záležitost prošetřili, aby byla zajištěna bezpečnost obyvatel kolonie.

Kandidáti na prezidenta
Přehled kandidátů na prezidenta: Tři ženy, šestnáct mužů. Politici i akademici

Starostka Doubravy Jiřina Ferenčíková redakci vzkázala, že o problému ví a vše řeší společně s firmou Heimstaden.

Policie celý případ vyšetřuje. „Záležitost je to čerstvá. Policisté byli v pondělí společně s majitelem objektu na místě. Zjišťujeme, jak a proč se událost stala, vše je stále v šetření,“ uvedla mluvčí policie Soňa Štětínská.

Společnost Heimstaden, vlastník takzvaných finských domů v Doubravě, staré a uvolněné domy průběžně likviduje. Má totiž v plánu celou oblast revitalizovat, staré domy postupně zbourat a na jejich místě postavit nové, které chce nabídnout k bydlení stávajícím nájemníkům, ale nejen jim.