Moravskoslezský kraj si ztéto porce ukrojil zhruba dvě stě milionů korun. V úspěšnosti poslaneckého lobingu se tak zařadil za Jihomoravský kraj. Zdejší poslanci získali peníze zejména na opravy základních škol, kulturních zařízení, ale také na vybavení autokempů či opravy chodníků. Tedy aspoň ti, kteří sprocesem porcování medvěda souhlasili. Ne všem se totiž každoroční nadělování zamlouvá. Podle některých je totiž netransparentní či dokonce neetické.

Peníze nepůjdou na žádné nesmysly

„Myslím si, že dokud nebude mít stát lepší program na financování těchto potřebných akcí vkrajích, tak se to bude dělat takhle,“ hájil porcování medvěda moravskoslezský poslanec Pavel Hrnčíř (ODS), který je zároveň ve sněmovně místopředsedou rozpočtového výboru. Důležité podle něj je, aby peníze putovaly na rozumné projekty, což se při letošním rozdělovánídělo.

„Jsem spokojený se skladbou projektů, protože mezi nimi nefiguruje žádný nesmysl. Velká část financí půjde na opravy škol, na které jinak starostové obcí nemají,“ uvedl ještě Hrnčíř a závěrem dodal: „Moravskoslezský kraj získal bezmála dvě stě milionů korun zrozdělovaných dvou miliard, a je tak vžebříčku na druhém místě. Beru to jako velký úspěch, protože vletošním roce máme ve parlamentu nejméně koaličních poslanců.“

Poslanec ví, kde starostu tlačí bota

Nadělování peněz obecně podporuje iAlfréd Michalík (ČSSD), další poslanec za tento kraj. Sletošním způsobem porcování medvěda však osobně ijako člen opozice nesouhlasil. Vadilo mu například, že sociální demokraté hráli při přerozdělování na úkor koaličních poslanců nedůstojnouroli.

„Měli bychom ale mít jako poslanci možnost zasahovat do rozpočtu, a získat tak peníze pro své volební obvody, protože ten, kdo se vdaném regionu přímo pohybuje, nejlépe ví, kde tamní starosty takzvaně tlačí bota,“ mínil poslanec Michalík, podle kterého by se měla nadělovat větší částka, než jsou letošní dvě miliardy.

Porcovat by se mělo průhledněji

Také podle Jiřího Carbola (KDU-ČSL), bývalého náměstka hejtmana kraje a současného poslance, je určitě dobré, že se peníze do regionů dostávají. Sám by však byl pro takzvaně průhlednější způsob. „Každý poslanec by měl navrhnout věci a veřejně za nimi stát. Nemělo by se tedy tak jako nyní tajit, kdo co podporuje, protože pak celý proces vypadá jako netransparentní,“ vyjádřil se Carbol, který porcování medvěda podpořil.

Hrál odva projekty. Tři a půl milionu korun tak například získal na chodníky a přístupové cesty knovému kostelu vOstravě-Zábřehu.

Školy a školky ano, golfová hřiště ale ne

„Je lepší, když peníze do regionů posílá tamní poslanec, než státní úředník, který vdaném místě nikdy nebyl,“ přiblížila svůj postoj krozdělování medvěda poslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Iona by však byla pro takzvaně „čistější“ způsob porcování. „Celá částka by se měla spravedlivě rozdělit mezi všechny poslance a ti by pak svůj díl směřovali tam, kde je ho podle nich potřeba. Veřejně by si pak za tím stáli,“ sdělila Konečná.

„Doufám, že letos neprošly zbytečné věci, jako třeba golfová hřiště. Potřeba peněz je zejména na opravy škol a školek,“ doplnila ještě mladá poslankyně za tento kraj stím, že ona sama pro porcování medvěda nehlasovala vrámci dohody uzavřené vkomunistickém poslaneckémklubu.

Posiluje se názor, že je politika špinavá

Zásadně proti porcování je však Věra Jakubková (SZ), další žena zMoravskoslezského kraje, jež usedla do poslanecké sněmovny. Co jívadí? „Pro mě je nesystémové, že si poslanci vybírají nějaké projekty, a nikdo neví, jak. Potřebných věcí je strašně moc, tak proč bylo vybráno zrovna tohle?“ zamyslela se Jakubková. Někdo to podle ní může dělat pro dobrý pocit, jiní ale mohou podporovat projekty, znichž mají osobní prospěch.

„Ulidí se pak posiluje názor, že je politika špinavá. Věci se rozhodují ne kjejich dobru, ale ve prospěch politiků. Ať jde ozpůsob, jak si kupovat hlasy, nebo jak získat nějaké finanční odměny,“ uzavřela poslankyně za Stranu zelených stím, že doufá, že příští rok se už porcování medvěda podaří zastavit.

Kdo se v Moravskoslezském kraji nejvíce zakousl do medvěda

Cíl určení/částka v miliónech korun
Stavební úpravy ZŠ ve Štěpánkovicích na Opavsku: 16
Výdejna stravy ZŠ Háj ve Slezsku: 11
Stavební úpravy šaten FC Velké Hoštice: 10
Pohřebiště Bruntál - lokalita Uhlířský vrch: 10
Obnova Bezručovy chaty na Lysé hoře: 9
Rekonstrukce areálu koupaliště, autokempu a amfiteátru v obci Mořkov: 9
Prostředky zdravotní techniky v rámci udržení standardu zdravotní péče ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov: 9
Oprava školního hřiště ZŠ Šeříkově v Ostravě-Výškovicích: 8,5
Sportovně společenský areál v Kunčicích pod Ondřejníkem: 8
Stavební úpravy Mateřské školy Jelínkova v Rýmařově: 7,5
Rekonstrukce a modernizace ZŠ Bohumínská ve Slezské Ostravě: 7,3
Rekonstrukce sportovního areálu ZŠ Klimkovice: 6
Přestavba a přístavba školní družiny v obci Václavovice: 5,5
Rekonstrukce chodníků pěší zóny v Orlové Lutyni: 5
Vybavení autokempu a rekonstrukce sociální budovy na přehradě v Bašce: 5
Částečná rekonstrukce budovy Základní školy Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm: 5
Stavební úpravy mateřské školy v Řepišti: 5
Odstranění havarijního stavu školní kuchyně ZŠ U Studny v Karviné-Mizerovně: 5

* V tabulce jsou započteny jen dotace nad pět milionů korun

Peníze z medvěda zamíří do škol i na hřbitov

Ostrava - Největší část peněz zporce poslanci letos porcovaného medvěda, kterou letos získal Moravskoslezský kraj, půjde na opravu škol, mateřských školek či třeba školních jídelen. Znevyšší sumy vůbec se může těšit Základní škola ve Štěpánkovicích na Opavsku.

Na stavební úpravy získala šestnáct milionůkorun. „Máme ztoho radost, ale zároveň istarost,“ řekla ředitelka této základky Marie Dluhošová. Radost proto, že rekonstrukce areálu školy je podle jejích slov více než nutná. Okna jsou ztrouchnivělá, sociální zařízení dnes už nevyhovující.

„Tyto peníze nám pomohou hodně, protože je nejvyšší čas školu pospravovat. Starost budeme mít akorát stím, že se rozsáhlá rekonstrukce nebude dát zvládnout během prázdnin, a budeme ji tak muset organizovat ive školním roce,“ doplnila ředitelka.

Na slušné peníze si přijdou idalší města a obce vkraji. Na ojedinělý projekt vrámci výčtu získal kulatou částku deset milionů korun Bruntál. Stavět za ni bude nový hřbitov. „Jsem velmi rádi za tyto peníze. Vzhledem knašemu rozpočtu je to pro nás významná finanční injekce,“ uvedl bruntálský mluvčí Jiří Ondrášek.

Realizace hřbitova pod Uhlířským vrchem je podle jeho slov pro město Bruntál a jeho obyvatele zcela nezbytná. Stávající pohřebiště je totiž zasazeno do zastavěné části města a není možné je dále rozšiřovat. Jeho kapacita přitom bude vblízké době naplněna.

„Budování nového hřbitova bude finančně ičasově náročnou akcí. Získaných deset milionů korun nám umožní realizovat podstatnou část tohoto záměru,“ dodal Ondrášek.